Митрополија црногорско-приморска (МЦП) саопштила је да новим решењем Управе за катастар и државну имовину, када је реч о Цетињском манастиру, није остварено нити стечено никакво ново право, већ је само исправљена грешка уноса података из решења у катастарску евиденцију.
Митрополија указује да је оспоравање легитимних и законских права МЦП дужи низ година било нормализовано у Црној Гори, па се данас сваки корак којим се неко неприкосновено право признаје Цркви код дела јавности посматра као некакво нарочито привилеговање Митрополије.
Такође се оцењује да је криминализовање сваког захтева Митрополије у погледу остварења њених права ништа друго него дискриминација и ширење верске нетрпељивости.
Митрополија наводи да је решењем надлежне Комисије за излагање КО Цетиње I бр. UP I 05-915 од 11.4.1996. године утврђено да је Цетињски манастир (односно, како је тамо наведено, Манастир Св. Петар) носилац права својине над свим објектима у Листу непокретности 915, у којем је води и сам манастир.
Међутим, истиче Митрополија, то право никад није унето онако како је утврђено решењем, већ је уписано само право коришћења без ознаке носиоца права својине.
„Управа за катастар и државну имовину је на наш недавни захтев за исправку грешке, донела, по нашем мишљењу, законито и праведно решење и наложила да се у том Листу евидентира право својине, утврђено решењем из 1996.“, истиче МЦП.
Наводи се да ново решење уопште није третирало питање власништва над земљиштем, на којем и даље, како указује Митрополија, неуставно, Престоница Цетиње фигурира као носилац права својине, док је носилац права коришћења Манастир Св. Петар.
„То стање је новијег датума, тек од 2005. године, што је први пут у историји да се Престоница Цетиње појављује као носилац права својине на земљишту на којем се налази манастир, али и на хиљадама парцела приватних власника на Цетињу“, наведено је у саопштењу Митрополије.
МЦП такође подсећа оне који јавно негодују против легитимне и законите одлуке донете у законској процедури, да је решење које им смета, као уосталом и свако друго, подложно провери другостепених органа, а потом и надлежних судова.
Митрополија указује да је у претходном периоду била принуђена да води поступке и више година да би доказала своја неспорна права и да је у великој мери у томе и успевала, захваљујући независним и правдољубивим појединцима у државним органима и судовима, који су одолевали притиску режима доносећи одлуке по правди и сопственој савести.
„Нажалост, било је много оних који су за Митрополију имали посебне и, по њу, неповољне аршине“, наводи се у саопштењу и наглашава да Митрополија не тражи нити добија било какве привилегије у односу на било кога носиоца права својине.
МЦП истиче да захтева и очекује само равноправност са осталим црквама и верским заједницама, као и са свим другим носиоцима права својинем, додајући да је за њу потпуно неприхватљив екстремизам који би претио насиљем само зато што неко остварује своја легитимна и Уставом и законима гарантована права, као што је право својине у овом случају.
„‘Правди је насиље најгори противник’ – Општи имовински законик Црне Горе“, наведено је у саопштењу МЦП.
Преузмите андроид апликацију.