Више од половине лажних динарских новчаница биле су хиљадарке , свака трећа је била новчаница од 2 000 динара.
Мало људи зна, међутим, шта се дешава уколико вам и пронађу лажну новчаницу. Имајући у виду поступак и правила којих се том приликом морају придржавати трговци или мењачи, читав сценарио зна да буде врло непријатан, чак и мучан. Обавезан је позив полицији и истрага одакле је дошао фалсификовани новац.
У сличној ситуацији се нашла и једна млада Београђанка која је испричала шта јој се заправо и догодило.
“Радила сам за време студирања хонорарно један канцеларијски посао сортирања фактура за једну малу фирму. Хонорар је био 150 евра по завршеном послу које сам отишла до прве мењачнице да заменим. Одмах је уследило питање одакле ми новац. Позвана је полиција којој сам у страху објаснила шта се десило и одлучили су да ме пусте без било каквих службених изјава и саслушавања уз опомену да водим рачуна где и за кога радим“, каже млада Београђанка.
Од почетка године, НБС је пронашла 2 332 новчанице фалсификованих динара и 1 710 девиза. Вредност лажних динара износи 2,8 милиона динара, док девизе вреде 17,5 милиона динара, што значи да је укупна вредност 20,3 милиона динара или око 174 000 евра.
У случају лажних девиза, пронађено је 1 166 новчаница долара, и 452 новчанице евра. Најчешћи фалсификат долара је новчаница од 100 долара, а у случају евра новчаница од 50 евра.
Од почетка ове године, припадници МУПа су запленили 8 128 фалсификата новчаница евра у апоенима од 10, 50, 100 и 200, као и 493 новчанице од 1 000 хрватских куна.
Шта мисли председник Русије о инфлацији за 2021. годину прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.