Јапански јен се тргује данас према долару близу трогодишњег најнижег нивоа, јер су инвеститори почели да се олобађају јапанске валуте након скока приноса на америчке државне обвезнице и раста цена примарне робе, пре свега нафте.
На Лондонској берзи, долар је тргован за 113,28 јена, након што је на азијском трговању на кратко забележио ниво од 113,50 јена, највиши од децембра 2018, извештава Ројтерс.
Слабљење јена, који се за три недеље спустио према долару за 4,0 процента, долази у време док расту приноси на глобалне обвезнице због забринутости везаних за инфлаторне притиске.
Приноси на 10-годишње америчке државне дужничке хартије премашили су 1,60 посто први пут од краја маја.
На силазни тренд јена утицала је изјава новог јапанског премијера Фумија Кишиде минулог викена да неће мењати џавне порезе на капиталне добитке и дивиденде, што је унервозило инвеститоре и појачало забринутости везане за одлив капитала са домаће берзе.
Јен је такође остао на вишемесечном минимуму у односу на друге главне валуте, при чему су британска фунта, евро и аустралијски долар трговани према јену по највишем курсу у последња три месеца.
Месечно истраживање Дојче банке о пословној клими у Немачкој у октобру показало је да огромна већина испитаника очекује даљи раст приноса на америчке државне обвезнице са садашњих нивоа.
За разлику од јена, тражња за другим валутама које се сматрају сигурним уточиштем је у порасту, јер глобални показатељи тржишног расположења указују на упозоравајуће сигнале.
Наиме, индикатор економског расположења у Немачкој, који израчунава институт ZEW, пао је пети месец заредом, што је најновији у низу података који указује на то да уска грла у снабдевању коче опоравак највеће европске економије.
Као резултат тога, евро се спустио на готово најнижи ниво према швајцарском франку у овој години, ослабивши за више од 2,0 посто од средине септембра.
Доларски индекс, који прати вредност америчке валуте према корпи главних ривала, износио је 94,30 поена, што је недалеко од његовог једногодишњег максимума од 94,504 бода који је забележен крајем септембра, будући да трговци заузимају позиције у ишчекивању да америчке Федералне резерве објаве почетак смањења свог обимног програма куповине обвезница у новембру.
На крипто берзама, биткоин је ослабио са петомесечног максимума, спустиши се за 1,3 процента на азијском трговању на 56.700 долара.
Етер, друга највећа криптовалута на свету, пао је за 1,54 посто на 3.489 долара.
Преузмите андроид апликацију.