Ви сте оно што једете, а оно што једете често се може одразити на вашој кожи, коси и ноктима. Ако једете пуно прерађене хране са високим садржајем шећера, то може довести до појаве акни и проинфламаторног стања узрокујући прерано старење.
Када нашем телу недостају одређени витамини или минерали, кожа ће изгледати бледо, коса сува и тупа, а нокти крхки.
Постизање резултата само исхраном једноставно није реално. Сви покушавамо, али тешко је свакодневно испунити дијететске препоруке, посебно за већину нас са превише обавеза. Онима од нас који не можемо да удовољимо свим овим захтевима храном, препоручујемо дневне витамине и додатке исхрани који помажу у одржавању нашег укупног здравља, плус здравља наше коже, косе и ноктију.
Суплементи за здраву кожу, нокте и косу:
Витамин Ц
Витамин Ц је важан за здравље нашег тела и коже. То је есенцијални нутријент који је кожи потребан за стварање колагена. Колаген је најзаступљенији протеин у нашем телу. Осим коже, подржава и наше мишиће, лигаменте, тетиве и зглобове. Колаген се временом губи услед старења, што се манифестује опуштањем коже, финим линијама и борама.
Витамин Ц је такође антиоксиданс који помаже у борби против прераног старења изазваног сунцем и нашом околином. То је нутријент растворљив у води који не производи наше тело, па је кључно да га уносимо исхраном. Добри извори витамина Ц укључују агруме попут лимуна, поморанџе и грејпа, поврће укључујући паприку, броколи, кељ..само да наведемо неке.
Витамин Е
Витамин Е је још један важан витамин, попут витамина Ц, који има антиоксидативна својства. У ствари, ова два витамина су најбоља заједно. Витамин Е помаже у спречавању оштећења ДНК изазваног слободним радикалима које ствара сунце и загађивачи. Такође помаже у јачању нашег имуног система и спречавању стварања крвних угрушака. Витамин Е је растворљив у мастима и може се наћи у храни као што је лиснато зеље, ораси, авокадо и биљно уље попут сунцокретовог уља. Пошто је витамин Е растворљив у мастима, не метаболише се тако лако као витамин Ц. Да бисте избегли накупљање и токсичност, ограничите суплементе на <15 мг дневно.
Омега-3 масне киселине
Омега-3 масне киселине имају бројне здравствене користи. Ове есенцијалне масти треба уносити храном или суплементима јер наше тело није у стању да их произведе природним путем. Масне киселине су важна компонента ћелијских мембрана и помажу у борби против упале. Они такође могу играти улогу у превенцији неких хроничних болести. Временом се наша кожа суши и отупљује од хроничног излагања сунцу и природног старења. Омега 3 масне киселине помажу у смањењу упале и поправљају кожну баријеру, омогућавајући нашој кожи да правилно функционише и формира тај здрави сјај. Такође је откривено да омега-3 помажу код хроничних кожних обољења попут екцема и псоријазе. Лосос је одличан извор омега-3, али свакодневно узимање суплемента рибљег уља је одлична алтернатива.
Биотин
Биотин је витамин Б7 растворљив у води који је потребан нашем телу за претварање хранљивих материја у енергију. Неопходан је за свакодневну функцију нашег тела, посебно током трудноће и дојења.
Биотин такође игра виталну улогу у одржавању јаких и здравих ноктију и косе. Нејасно је како биотин функционише. Утврђено је да јача кератин, градивни материјал наше коже, косе и ноктију. Клиничке студије су показале да суплементи биотина могу побољшати раст косе и учинити ломљиве нокте јачим.
Дневно узимање додатка биотина помогло ми је да се опоравим од губитка косе након порођаја.
Препоручујем оне који такође садрже неколико других витамина и минерала, укључујући цинк. Цинк помаже у борби против оштећења слободних радикала, а попут биотина неопходан је за станични метаболизам, имунитет и борбу против упала.
Пробиотици
Микробиом црева игра важну улогу у одржавању нашег тела здравим и уравнотеженим. Знамо да код многих упалних болести често постоји неравнотежа између добрих и лоших бактерија.
Дневни пробиотички додаци помажу у смањењу надутости, а такође и смањују количину упале која се примећује код особа са хроничним кожним болестима као што је екцем. Клиничке студије су показале да је код пацијената са атопијским дерматитисом који су свакодневно узимали пробиотике дошло до смањења учесталости топикалне примене стероида у поређењу са оном у контролној групи.
Преузмите андроид апликацију.