Глобални споразум који ће осигурати да велике компаније плаћају пореску стопу од најмање 15 посто и отежати им избегавање опорезивања треба да буде финализован данас, пошто су Ирска, Естонија и Мађарска пристале да га потпишу.
Овај споразум има за циљ да оконча „трку“ у резању пореских стопа, која траје четири деценије међу земљама света у њиховим настојањима да привуку инвестиције и повећају запошљавање, опорезујући мултинационалне компаније врло благо и дозвољавајући им да увозе робу по ниским пореским стопама, преноси Ројтерс.
Преговори трају већ четири године, а током пандемије су вођени онлајн, при чему су подршка америчког председника Џоа Бајдена споразуму и трошкови влада због ковида-19 дали додатни замајац разговорима последњих месеци. Споразум је тренутно прихватило око 140 земаља, а мали број је остао изолован.
Организација за економску сарадњу и развој из Париза, која је водила преговоре, требало би да објави исход касније данас.
Споразум утврђује минималну стопу пореза на добит предузећа од 15 посто и дозвољава владама да опорезују већи део профита страних мултинационалних компанија.
Циљ овог документа је спречавање великих пословних група да књиже профите у земљама с ниским порезима, као што је Ирска, а који остварују на другим тржиштима, што је проблем који је постао све ургентнији с порастом технолошких гиганта који лако послују преко граница.
Ирска и Естонија су одустале од својих приговора на споразум у четвртак, док је Мађарска данас саопштила да је дала пристанак пошто је прихваћен њен захтев за 10-годишњим транзиционим периодом за примену тог глобалног акта.
Преузмите андроид апликацију.