Почетна > Србија
Србија

Пуноправно чланство у ЕУ је стратешки циљ Србије

Министар спољних послова Никола Селаковић поновио је данас да је пуноправно чланство у ЕУ стратешки циљ Србије, која тамо, истиче, као држава и друштво, по својој политичкој посвећености и реформском курсу и припада.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Селаковић је за ТВ Пинк рекао да је Србија на том плану много урадила, нарочито у последњих годину дана, и да нико не може да доведе у питање реформску посвећеност Владе Србије.

Како је рекао, постоје конкретни резултати и очекујемо, са правом, да се вреднује оно што смо радили.

„Ако је циљ пуноправно чланство у ЕУ, с једне стране имамо своје задатке као држава, али с друге стране, тамо неко треба да нас прихвати“, рекао је Селаковић.

Он је навео да су и унутрашњи изазови у самој ЕУ фактор од којег такође зависи да ли можемо да остваримо наш циљ.

Каже да постоје и они којима не одговара и којима је неприхватљива 2030. као година уласка земаља Западног Балкана у ЕУ, а да постоје и захтеви да се сама ЕУ унутар себе консолидује.

Министар је навео да има и држава чланица ЕУ, као што је Мађарска, које сматрају да Србија треба одмах да уђе у ЕУ.

 Мађара који кажу да је Србија кључна зе“Имате испружену руку и велико разумевањемља Западног Балкана и да је већ више него довољно урадила на испуњењу мерила и критеријума“, напоменуо је Селаковић.

Додао је да се Србија понаша веома озбиљно и одговорно и да има и озбиљног и одговорног председника и државно руководство, а да је постигла и те како много на плану економије, када је реч о смањењу јавног дуга, привлачењу страних директних инвестиција и смањењу незапослености.

Поручио је да ће се наставити са још жешћим и вреднијим радом да би Србија била још боља.

То је, додаје, Србија која је одговорна и води рачуна не само о сопственим интересима, него и о интересима целог региона и зато се, каже, изашло са инцијативом „Отворени Балкан“, јер немамо времена да чекамо са стране да ЕУ решава своје унутрашње проблеме, јер не желимо да тапкамо у месту.

Фото: Pexels/freestocks.org

Селаковић је нагласио да је Србија опредељена за ЕУ, али да има традиционалне партнере, Кину, Русију и земље чланице Покрета несврстаних земаља.

Поводом конференције у Београду, 11. и 12. октобра, на којој ће бити обележено 60 година од оснивања Покрета несврстаних земаља, министар је рекао да ће тај скуп у овој години бити један од највећих мултилатералних скупова у Европи.

Додао је да је број пријављених делегација прешао 100, од чега ће бити више од 40 министара спољних послова, и то ће бити један од највећих скупова код нас од 1989. године, када је последњи пут Југославија учествовала на конференцији Покрета несврстаних земаља.

Otvorena izložba o Prvoj konferenciji Nesvrstanih

 

Преузмите андроид апликацију.