Носталгија може да се опише као чежња за нечим, то је заправо емоција.
Почетком пандемије короне и карантина многи од нас окренули су се старим и познатим стварима како би се утешили у тако збуњујуће и узнемирујуће време.
Губитак – прилика за раст
„Носталгија се може описати као чежња за нечим, то је заправо емоција. Носталгија је оно што психолози називају „амбивалентним емоционалним искуством“.
Генерално је позитивна, али често укључује мало туге и губитка – каже др Клеј Рутлеџ, психолог и професор менаџмента на Challey институту за глобалне иновације и раст.
Иако губитак обично повезујемо са тугом, Рутлеџ каже да у овом случају то није нужно нешто лоше.
„Велики део онога што живот чини смисленим често је препознавање његових изазова. То значи да о вашим губицима размишљате тако да цените све што сте стекли – каже он.
Покретачи носталгије
Много тога може да изазове носталгију – слушати песму која је била на вашој матури, јести јело од тестенине које вас подсећа на јело које је правила ваша бака.
Рутлеџ каже да носталгија има две опште врсте окидача: спољњи и унутрашњи.
Спољни окидачи су када носталгију изазову осећања кад нас подсете на драга сећања.
„То укључује познате мирисе, звукове и слике. Осећај носталгије активираће се када насумично гледате свој омиљени филм из детињства или кад осетите мирис породичног јела које сте волели док сте били мали“, каже Рутлеџ.
Друга врста окидача је, објашњава, више индиректна и психолошка.
„Искуства која изазивају емоционално непријатна стања, попут усамљености, анксиозности, осећаја бесмислености, па чак и досаде мотивишу људе да користе носталгију као извор емоционалне утехе“, каже Рутлеџ и додаје: „На пример, када се осећају усамљено, појединци су склони да размишљају о значајним прошлим друштвеним искуствима, што их подсећа да њихово тренутно стање социјалне боли није онако како је увек било.“
Да ли вам то звучи познато?
Предности носталгије
Носталгија може да буде моћан алат када се ради о суочавању са непријатним емоцијама.
„Помаже нам да ставимо нашу тренутну ситуацију у перспективу, даје нам оптимизам да је наша усамљеност привремена и мотивише нас да предузмемо мере како бисмо је учинили привременом“, каже Рутлеџ.
Међутим, важно је напоменути да вас неће свака носталгија оставити с топлим и нежним осећањима.
Али, Рутлеџ каже да не би требало да допустите да се због тога осећате лоше, јер негативна осећања могу да помогну људима да цене добро у животу и дају приоритет искуствима која живот чине смисленим.
„На пример, губитак вољене особе врло је тужан и носталгично размишљање о тој вољеној особи укључује и тугу. Али такође често чини да људи осећају захвалност за време које су провели с том особом“, каже он.
На свој начин, носталгија заправо помаже људима да уче из прошлости како би имали бољу будућност.
Да ли је носталгија лоша?
Рутлеџ каже да је људима потребна психолошка сигурност те када нам је живот хаотичан (као усред пандемије), мозак природно тражи начине да врати осећај реда и предвидљивости.
„Старији телевизијски програми, музика, мода и други подсетници на прошлост активирају носталгична сећања која пружају ту сигурност“, објашњава Рутлеџ.
Међутим, додаје како људи понекад мисле да је то нездраво понашање те да ова врста носталгије држи људе заглављене у прошлости и неспособне или неспремне да прихвате промену.
Већину времена, Рутлеџ каже да то није тако.
Osećate se loše? Postoje tri proverena načina da se rešite tmurnog osećanja
Преузмите андроид апликацију.