Кад се Клое и Сидни свађају, звучи као да се препиру око тога ко би требало да обавља кућне послове. Али, иза изречених речи, обоје се питају да ли је оном другом уопште стало до везе и њих двоје.
Френсис Патон је стручњак за везе која је у овом тексту на примеру једног пара јасно објаснила зашто се људи свађају око кућних послова и шта су прави узроци тих свађа.
„Подела кућних послова је тешка. Ако сте типичан пар који се бори с овим проблемом, једно од вас се може осећати као да ради више од партнера, док други сматра да партнер улаже премало труда.
На пример, Сидни и Клое разговарали су око поделе кућних послова.
Она обавља већину кућних послова и узима из школе њихову шестогодишњу ћерку. Он викендом обавља послове у дворишту и око куће.
Испада да она обавља више свакодневног посла у кући од њега. Међутим, он има дуже радно време и ради стреснији посао. До пре неколико месеци слагали су се да је подела посла код куће праведна.
Она га је замолила да јој помогне да насецка поврће за вечеру. Уместо заједничког рада, посвађали су се – око сецкања поврћа.
Он је био бесан што је она покушала да га ‘искористи’ на крају исцрпљујућег радног дана, док она није могла да верује да он неће да одложи играње видеоигрице како би јој мало помогао. Њихова савршена подела посла више није функционисала.
Да би разумели зашто је њихова подела посла престала да функционише треба ући у срж проблема и мало детаљније погледати шта се догодило те вечери кад је наступила свађа око сецкања поврћа.
Није изненађујуће што се њихови аргументи заправо нису односили на кућне послове нити на поделу послова. Стварни проблем се налазио испод површине.
Она је била под стресом и фрустрирана. Имала је лош дан на послу, а и он је био лоше воље. Изморена и узнемирена, Клое је заборавила да насецка поврће, што је значило да ни вечера неће бити на време.
Прво што је видела на његовом лицу кад се вратио кући био је љутит израз. Опет је био лоше воље. Осећала се усамљено.
У том тренутку више од свега је желела да осети његову подршку. Његова помоћ би јој пуно значила јер би јој смањила тескобу коју је осећала.
„Дај насецкај ово поврће“, рекла је.
С друге стране, он је имао необично стресан дан, чак и за његову врсту посла. Био је бесан на свог шефа, изиритиран сарадницима и клијенти су га исцрпели. Хтео је само да заборави тај дан и опустити се.
Њему је очајнички био потребан одмор и да напуни батерије знајући да је њој довољно стало до њега да га у том тренутку остави на миру да се опусти.
Кад је рекла: „Дај насецкај ово поврће“ чуо је „Није ме брига колико ти је данас било тешко и колико се мучиш да би зарадио новац за ову породицу. Загорчаћу ти живот ако ми не помогнеш с мојим делом посла у кући“.
У овом тренутку обоје имају осећај да је подела кућних послова неправедна и да они раде пуно више од својег партнера.
Никад се не ради само о ‘пословима’. За Клое послови значе љубав. Обавља своје послове по кући јер воли своју породицу. За Сиднија подршку. Обавља своје задатке јер жели да издржава и подржава породицу.
У романтичним везама не ради се о правди, већ о љубави и бризи. Да су обоје били свесни и својих и туђих осећања, до свађе не би дошло.
Сидни би након посла ушао у кухињу и пољубио и поздравио Клое док она припрема вечеру. Растресена Клое замолила би Сиднија да јој помогне с поврћем, што би он направио брже од ње. Након тога би сели да вечерају у миру, јер је Клое мало одахнула, а Сидни, иако још увек уморан, срећан што има фину вечеру.
Преузмите андроид апликацију.