Почетна > Блог
Блог Свет

Растислав Стојсављевић: Мејн – земља страве и магле

Америчка савезна држава Мејн налази се на самом североистоку САД. Налази се у регији Нова Енглеска, у региону који је био међу првима насељен европским колонистима у XVII веку. Иако је Мејн незнатно већи од Србије, по најновијим проценама ова држава има свега 1,3 милиона становника. Преко 90% територије је под шумама и ти простори су јако ретко насељени. Главни град је Огаста, са свега 20.000 становника. Поред овог градског насеља, већи градови су Портланд (прва престоница) и Бангор.
Фото: Градске инфо

Мејн се граничи само са једном савезном државом САД, са Њу Хемпширом. Остале две граничне државе су канадске провинције, Њу Бранзвик и Квебек. Два најисточнија насеља у САД се налази у овој држави: Истпорт и Лубек. 

Широм читаве територије Мејна налази се глацијални рељеф који се формирао завршетком последњег Леденог доба. На самој атлантској обали налази се глацијално чудо Бабл Рок. Истраживањем је утврђено да су овај огромни камен померали ледници чак 250 km. У овој држави се налази једини национални парк у овој регији, НП Акадија.

Ловци сакупљачи крстарили су Мејном још за време Леденог доба. Није познато њихово име али се зна су били познати као црвени људи због црвене глине коју су користили за обележавање гробова.

Касније се термин „црвенокошци“ учврстио за све америчке урођенике („индијанце“) иако се зна да су они жуте расе и пореклом из Азије. Назив „црвенокожац“ потиче и од црвених ратничких боја којима су урођеници мазали лица пре обрачуна.

Сматра се да су пола миленијума пре Кристифора Колумба Викинзи стигли на обале Мејна и покушали овде да оснују насеобину. Мејн је 1820. године постала савезна држава САД после „Мисуријског компромиса“. Наиме, уласком Мисурија у Унију, пореметио се однос снага „слободних“ и „робовласничких“ држава па је територија издвојена из државе Масачусетс постала територија државе Мејн.

Ова држава је позната по честима маглама.

Као и читава северна обала уз Атлантски океан, под утицајем је маритима са истока. Наиме, јужно од обала Мејна се сударају две морске струје: хладна Лабрадорска и топла Голфска. Сударањем двеју вода различитих температура и ваздуха изнад мора, долази до стварања магле која се пасатским струјањима креће ка обали.

Услед тога, у већем делу године, поготово у јесен и зиму, Мејн је покривен густом маглом, поготово у приобалним и шумским подручјима. То је давало инспирацију бројним писцима, уметницима и редитељима да уметничка дела (романе, филмове, итд) и њихову радњу смештају у ову државу.

Чувени писац хорор романа Стивен Кинг рођен је и живи у Бангору, Мејн.

Већина његових дела имају радњу на овој територији. Радња чувеног филма са тематиком магле се дешавају на овом простору (The Mist из 2007). Серија из 90-их година прошлог века Досије Икс (The X Files) већину радње има на простору Нове Енглеске.    

Држава Мејн крије у себи бројне занимљивости. Један од планинских врхова се назива Кадилак, по једном француском истраживачу. Око 90% ракова у САД који се користе за исхрану се ухвати на обалама Мејна. Надимак овој држави је и Држава Борова (Pine Tree state). Преко 90% боровница се произведе у овој држави.

Не рачунајући Аљаску, Мејн има најхладнија лета у САД. После Аљаске ова држава има највише лосова. Држава је позната по налазиштима драгуља.  У овој држави се први пут применила прохибиција (забрана продаје алкохолних пића) 1851. године. Један од најпознатијих филмова, Форест Гамп је сниман у Мејну. Мејн је и држава светионика. Има их чак 60 широм обале. Обала ове државе има преко 3000 острва. Да сваки дан обиђете по једно, било би вам потребно 9 година да их обиђете све.

 

Аутор: др Растислав Стојсављевић

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде

Rastislav Stojsavljević: Teksas – Republika usamljena zvezda

 

Преузмите андроид апликацију.