До краја 2021. очекује се пораст броја оних који ће имати посао, а надаље ће све зависити од тога да ли ће у Србији доћи до опоравка привреде.
У Србији се стање на тржишту рада умерено побољшава. У другом кварталу ове године регистрована запосленост повећана је за 3,3 одсто, у приватном сектору за безмало пет процената, док је запосленост у јавном сектору порасла за пола процента. Већина делатности остварила је међугодишњи раст запослених, при чему је највећи број новајлија у радном односу забележен у делатностима информисања и комуникације, а солидан раст у прерађивачкој индустрији, грађевинарству и трговини.
Промене у структури су позитивне, подсећа проф. Милојко Арсић, са Економског факултета у Београду, јер брже расте запосленост у приватном, него у јавном сектору, док је учешће неформалне у укупној запослености знатно смањено. Последњих година померен је и однос снага на тржишту рада у корист радника, чему је допринео раст привреде.
“Сви ти фактори позитивно утичу на тржиште рада и део су ширег процеса који обухвата велики број европских земаља. У Европи се тако сусрећемо са недовољном понудом радне снаге, а узрок томе је да је преговарачка позиција радника на том тржишту јача, повољнија него раније. То омогућава радницима да рачунају на већи раст плата, али и да поправе радни положај, да постану регуларно запослени, уз порезе и доприносе“ наводи проф. Арсић.
Подсећа да је једна од последица недовољне понуде радне снаге на европском нивоу и то да се радници из мање развијених делова Европе у мањој мери селе у западне крајеве ЕУ.
Остале вести из бизниса прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.