Кинеска фабричка активности се смањила у септембру услед редукција потрошње електричне енергије и повећања цена производних инпута, док се сектор услуга вратио експанзији са јењавањем епидемије ковид-19, пружајући подршку другој највећој светској економији.
Званични индекс менаџера набавке у производњи (ПМИ) износио је 49,6 поена у септембру наспрам 50,1 поена у августу, посуставши први пут од фебруара 2020, показују данашњи подаци Националног завода за статистику (НБС), извештава Ројтерс.
Бројка од 50 бодова раздваја раст од пада активности.
Кинеска економија брзо се опоравила од прошлогодишње кризе изазване пандемијом, али је привредни замајац ослабио последњих месеци, при чему њен велики производни сектор трпи притисак раста трошкова, уских грла у производњи и рестрикција електричне енергије.
Мањак угља, пооштрени стандарди емисије штетних гасова и снажна потражња произвођача и индустрије гурнули су цене угља до рекордних нивоа, што је иницирало увођење ограничења потрошње електричне енергије у најмање 20 провинција и региона.
Више цене сировина, посебно метала и полупроводника, такође су притисле профите произвођача. Зараде у кинеским индустријским фирмама су у августу успориле шести месец заредом.
Друго, засебно приватно истраживање које је фокусирано на мала и извозно оријентисана предузећа, а такође је објављено данас, показује да се њихова активност у септембру није ни повећала ни смањила.
Када је реч о кинеском непроизводном сектору, индекс ПМИ је у септембру износио 53,2 бода ојачавши са нивоа од 47,5 поена у августу, према подацима НБС.
Септембарски композитни индекс ПМИ, који обухвата и производне и услужне активности, износио је овог месеца 51,7 поена у односу на 48,9 поена у августу.
Britanija otkrila investicionu prevaru vrednu 205 miliona dolara
Преузмите андроид апликацију.