Амерички председник Доналд Трамп најавио је царине од 25 одсто на све увозне аутомобиле, чиме додатно заоштрава трговински сукоб с Европском унијом.

Царина ће се примењивати и на кључне аутомобилске делове. Према наводима из Беле куће, одлука ступа на снагу 3. априла. Трамп жели да тим царинама ојача Сједињене Државе као производну локацију и да смањи дефицит у трговинској размени.
Амерички увоз возила и ауто-делова знатно премашује извоз а иностране фирме које производе у САД неће морати да плаћају тај намет.
Царине на увоз аутомобила могле би озбиљно да погоде немачку аутомобилску индустрију. САД су према најновијим подацима немачког Савезног завода за статистику, најважније извозно тржиште Немачке.
Ниједна друга земља прошле године није увезла толико нових аутомобила из Немачке као САД, с уделом од 13,1 одсто у извозу, испред Велике Британије (11,3 одсто) и Француске (7,4 одсто). Иначе, немачки произвођачи аутомобила већ сада у великој мери производе возила у САД како би избегли царине.
Председница Немачког удружења аутомобилске индустрије (ВДА) Хилдегард Милер оценила је да је та најава увођења царина „катастрофалан сигнал за слободну трговину“. Она је у саопштењу ВДА указала да ће „царине имати негативне последице посебно за потрошаче, укључујући и оне у Северној Америци“.
Немачка аутомобилска индустрија зато захтева хитне преговоре САД и ЕУ о билатералном споразуму, нагласила је Милер.
Председник немачког Института за економска истраживања (Ифо) Клеменс Фуест за новинску агенцију Ројтерс наглашава да је то „велико оптерећење за немачку привреду“ и упозорава да прети опасност од „ескалације трговинског рата“.
„Америчке царине погађају немачку економију јаче него друге“, сматра председник Немачког института за економска истраживања Марсел Фрачер, преноси Дојче веле.
Он политичарима препоручује да примене двоструку стратегију: „Европска унија треба да разговара са САД како би америчку владу навела на одустајање од царина. Али, то не функционише без одређеног притиска. Зато ЕУ мора уверљиво да запрети контрамерама.“
Tramp razgovarao sa Makronom uoči sastanka o Ukrajini u Parizu
Преузмите андроид апликацију.