Председник Владе Србије у техничком мандату Милош Вучевић обишао је данас новоизграђени вртић „Чаролија“ у Ћићевцу и поручио да ће се држава борити за боље услове, да деца буду у школама, студенти на факултетима, а радници у фабрикама.

Вучевић је навео да новоизградјени вртић располаже капацитетом за 200 малишана и да је у изградњу уложено око 190 милиона. Додао је да се граде 23 обданишта, од којих су нека већ изградјена, али да није добро што се прошле године у Србији родило најмање деце.
„Морамо о томе да причамо. Демографски потенцијал је све, без људи не вреди ништа, ни најбољи објекти. Све што се ради је због људи. Посебно због најмлађих. Ако не променимо размишљање бојим се да ће се Србија за 20, 30 или 50 година суочити са великим изазовима“, рекао је Вучевић.
Он је истакао да мора да се ради на томе да се рађа више деце и да се не чека 40. година за оснивање породице, наводећи да је велико интересовање младих за кредите, да по повољним условима купују стан.
„Оно што је до државе ми ћемо да урадимо. Честитам, надам се да ћете уживати са децом, свима вама који сте у систему честитам. Треба да решимо и основну школу у Ћићевцу, наравно и секундарну водоводну мрежу, али да не заборавимо Александровац, Варварин, Крушевац, петље у Расинском округу“, рекао је Вучевић.
Он је исказао уверење да ће се искористити потенцијал овог округа и најавио да следећег месеца следи повећање за све у предшколској установи.
„Ми настављамо даље рад. Борићемо се за боље услове, борићемо се да деца буду у школама, студенти на факултетима, радници у фабрикама, паори на њивама, војска да чува државу и да сви волимо Србију“, навео је Вучевић.
Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић навела је да вртић у Ћићевцу није само нових 1.300 квадратних метара новоизграђеног простора већ место у коме ће деца стицати оне најбитније васпитно-образовне поруке којима почиње васпитно образовни систем.
Како је рекла, посебно су припремљени програми за децу различитих, па и оних социјално сензитивних група.
„Управо та инклузивност и сензитивност чини ове вртиће различите од оних класичних у којима је обично дете ишло кроз обичан програм ка васпитању, ка основној школи и вишим облицима образовања. Желим да васпитачи раде на свом даљем усавршавању ради подизања квалитета онога што ће пружати кроз васпитно образовне програме деци“, казала је Ђукић Дејановић.
Како је истакла, подршка родитељима, локалној самоуправи, као и најмлађим суграђанима, са акцентом на социјално осетљиве групе, уз адекватно васпитање и образовање, представља основ за срећно детињство, а самим тим и бољу будућност.
Министарка је додала да Ћичевац више нема листе за чекање истичући да је то најважније и додала да ће Влада Србије наставити да улаже у најмлађе и њихово образовање.
Председница Општине Ћићевац Мирјана Кркић изјавила је да је ово први вртић након 70 година и да се његовим отварањем укидају листе чекања.
„Данас исписујемо историју Општине Ћићевац, отварањем новог вртића. Захваљујем се Влади Србије, Министарству просвете и Светској банци уз чију неизмерну помоћ смо реализовали ову инвестицију.
Ми овим објектом бришемо листу чекања која није била тако мала у нашој општини и нашој деци у најосетљивијем периоду развоја и стасавања, дајемо потпуно једнаке услове за развој као и у највећим градовима. Изградњом вртића, градимо бољу и лепшу будућност за наше најмлађе“, изјавила је Кркић.
Директорка предшколске установе Вртић Весна Живковић казала је да након 45 година добијају нову кућу за малишане, са много већом квадратуром и простором који је у потпуности прилагођен њима.
Према њеним речима, тренутно у вртићу има седам група, а капацитет је за 10 група, односно 200 деце.
Нови вртић простире се на 1.360 метара квадратних, а у њега је уложено око 187 милиона динара, док је у опремање намештајем и дидактиком инвестирано око 12,2 милиона динара.
Изграђен је у оквиру пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, у оквиру којег је организована и обука за васпитаче, стручне сараднике и директора.
Тим за инклузивно образовање вртића прошао је обуку која има за циљ да пружи подршку развијању инклузивне праксе, а свака васпитна група добила је приручнике из едиције „Линије лета“ као подршку у квалитетној примени нове програмске концепције „Године узлета“.
Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, Министарство просвете спроводи у сарадњи са Светском банком, а циљ му је повећање деце системом предшколског васпитања и образовања кроз изградњу нових и доградњу постојећих вртића.
Овај пројекат обухвата 23 објекта у 22 локалне самоуправе која ће обезбедити укупно 11.000 нових места за децу. Програм осим проширења капацитета предшколских установа, посебну пажњу посвећује унапређењу знања и вештина стручних кадрова кроз менторску подршку и обуке за више од 20.000 васпитача, као и примену Нових основа програма.
Укупна вредност пројекта је 47 милиона евра.
Mali: Više od 1.800 zahteva za subvencionisane kredite za mlade
Преузмите андроид апликацију.