Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли је пасивна градња, градња будућности?

Питање екологије, очување животне средине и уштеда енергије су засигурно тема која је веома популарна у протеклим деценијама, а рекло би се да постаје све више актуална.
Фото: Pixabay/HeikoAL

Осим што има мали негативан ефекат на животну средину, чува ресурсе, пасивна градња може такође да унапреди визуру околине.

Често се може чути појам „пасивна градња“, а да ли заиста знате шта то значи?

Дизајн и изградња зграда које користи минималну енергију за одржавање удобности, што подразумева добру изолацију, оптималну употребу сунчеве енергије, и смањење топлотних губитака заправо су карактеристика пасивне градње.

Сада се поставља питање на који начин може да се троши мања количина енергије, а са друге стране да се што више искористе обновљиви извори енергије. Како бисмо на најбољи начин комбиновали неколико принципа који се односе на изолацију, технологију али и дизајн потребно је испоштовати неколико значајних стратегија.

Пре свега добра изолација и заштита од влаге су кључ када је пасивна градња у питању.

Дебела изолација на зидовима, прозорима, подовима и крововима је значајна како би се минимизовали топлотни губици зими, а са друге стране како би се смањила потреба за грејањем.
А када већ спомињемо грејање, код пасивне градње најзаступљенија је употреба сунчеве енергије и топлотних резеорвара. При пројектовању зграде, а када је пасивна градња у питању, треба водити рачуна да се максимално искористи природно светло и топлина од сунца. Те ће велики прозори постављени према југу зими омогућити да у простор уђе велика количина светлости која ће свакако уштедети употребу енергије, како топлотне тако и електричне.

Фото: Pexels/Heyho

Такође и избор материјала у многоме ће допринети да се прикупљена енергија сунца током дана апсорбује и ослободи ноћу. С тим у вези, најчешће се користи бетон или камен.

Обновљиви извори енергије су обавезни када је реч о пасивној градњи. Соларни панели, колектори, ветрогенератори и топлотне пумпе су само неки од начина за добијање енергије која нам је неопходна за нормално функционисање.

Није необична и употреба отпада односно биомасе за добијање енергије, те тако се у неким случајевима може из ове врсте ресурса добити енергија.

Можда ће звучати чудно, добро осмишљени отвори за вентилацију, као што су прозори са сензорима који откривају кад је потребно отворити или затворити, могу значајно побољшати температуру унутар зграде без употребе механичког грејања или хлађења.

Поред употребе енергије, јако је значајно и складиштење исте, те тако коришћење енергетских батерија за складиштење вишка енергије која се на пример из соларне енергије произведе током дана. Веома је значајно мрежна повезаност са локалним обновљивим изворима енергије, како би се осигурао стабилан ток енергије када је то потребно.

Поред свега овога, не треба заборавити ни биљке које играју изузетно битну улогу у пасивним зградама, и то не само као декорација, већ и као начин да се побољша квалитет животне средине и енергетска ефикасност.

На који начин биљке могу допринети у пасивној градњи?
Фото: Pexels/charles parker
Пре свега природна заштита од сунца и ветра

Бршљан или друге пузавице које су погодне за спољашњу негу, могу се користити за прекривање фасаде. И биљке се у овом случају поред декоративног момента, користе као би смањиле апсорпцију топлоте у летњим месецима и спречиле прегревање зграде, што за последицу има мању употребу климатизације.

Са друге стране дрвеће и жбуње око зграде деловаће као баријера од ветра, штитећи зграду од губитака топлоте зими, а пружајући хлад током лета.

Зелени кровови су такође јако корисни како би се побољшала изолација зграде. Поред тога што смањује топлотни ефекат и ствара микроклиму која може охладити зграду током лета, а уједно и побољшати квалитет ваздуха, биљке на крову могу помоћи у апсорпцији кишнице и спречити поплаве у урбаним срединама.

Чист ваздух и угодна микроклима

Свеж и чист ваздух је нешто што сви желимо у свом простору, па тако у ту сврху се могу користити биљке попут алое вере, антуријума, паукова и сл. Оне не само што ће унапредити естетику, већ ће и апсорбовати токсичне материје попут бензена и формаделхида, а са друге стране ослободити потребан кисеоник.

Пасивна градња је много више осим пуке естетике, која својим зеленилом оплемењује како спољашњост, тако и унутрашњост простора. Она је један концепт који доприноси очувању животне средине али исто тако и уштеди енергије и бољој употреби исте.

U vodu za brisanje poda sipajte ovaj prah i uživajte u mirisu narednih 5 dana

Преузмите андроид апликацију.