Тунис, главни град истоимене државе углављене између Сахаре и Средоземља, право је чвориште култура, историје и медитеранске енергије. Овај град савршено спаја старо и ново: од уских уличица Медине, где мирис зачина лебди у ваздуху, до пространих булевара Ville Nouvelle са својим колонијалним здањима и модерним кафићима. Тунис је одлично полазиште за истраживање остатка земље, али и дестинација која заслужује време и пажњу.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/tunis-106951-1280-1200x900-1-620x465.jpg)
Основан још у 2. миленијуму пре нове ере, Тунис је град где израз ‘жива историја’ заиста има смисла. Периоди освајања, трговине и независности уткали су се у ДНК града и његову културу, стварајући богат и сложен карактер који постаје очигледан где год да кренемо. Тунис је прошао кроз руке Феничана, Римљана, Арапа, Османлија и Француза, остављајући иза себе богату историју и архитектуру.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/chermiti-mohamed-c5i7NrfNufQ-unsplash-1200x900-1-620x465.jpg)
Картагина, која се налази у близини, некада је била једно од најмоћнијих царстава античког света пре него што су је Римљани уништили и касније обновили. Кроз векове, Тунис је постао важан трговачки и културни центар, а данас представља спој бурне прошлости и опуштеног савременог живота.
Једна од најбоље очуваних медина у Северној Африци, стара градска четврт Туниса, под заштитом је UNESCO-а и право је место за љубитеље историје. Овај запањујући лавиринт уских уличица и пролаза једно је од највећих блага Туниса, дом бројним наткривеним суковима који нуде све, од одеће до наргила. Бучни кафићи и малене занатске радње скривају се иза грандиозних врата, док су историјске палате, хамами, џамије и мадрасе раштркане широм медине, богато украшене плочицама и мермерним стубовима.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/chermiti-mohamed-NiaPA75c5Hw-unsplash-1200x900-1-620x465.jpg)
У 19. веку, Французи су развили Ville Nouvelle, премештајући центар моћи и изазивајући постепени пад медине. Бројне племићке породице напустиле су своје традиционалне домове у корист модернијих вила на обали, док су некадашњи комплексни простори прилагођени за ново становништво.
Велики делови северног дела медине срушени су 1930-их и 1940-их ради урбанизације и бољег приступа возилима, али данас су многе организације посвећене њеној заштити и рестаурацији.
Јутарњи сати су најбоље време за истраживање – док трговци постављају тезге и уживају у мирисном чају од нане. Главне улице, попут Rue de la Kasbah и Rue Jamaa Ezzitouna, могу бити претрпане и бучне, али неколико улица даље пружа мирнију атмосферу. Не треба пропустити шетњу Rue Sidi Ben Arous, где су смештене најлепше виле и маузолеји, као и познати Souq des Chechias.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/james-erasmus-bIDCiCLZn9s-unsplash-1200x900-1-620x465.jpg)
Шетња кроз њене уличице значи телепортацију кроз векове – од величанствене џамије Зитоуна, једне од најстаријих у исламском свету, до традиционалних суковских дућана препуних тепиха, керамике, парфема и рукотворина. Не треба заборавити да је у арапском свету ценкање део културе, те се трговци готово увреде ако се купац не укључи у игру преговарања цене.
У потрази за белим кућама са плавим вратима и прозорима, смештеним на литици изнад мора стиже се у Sidi Bou Said. Овај идилични градић надомак Туниса омиљена је дестинација уметника и путника у потрази за инспирацијом. Најбоље што се овде може учинити је – седети у једном од кафића с погледом на море, попут славног Café des Nattes, и уживати у традиционалном чају с боровим плодовима уз залазак сунца.
Само неколико километара од центра града налазе се рушевине древне Картагине, некадашње престонице моћног Картагињанског царства. Данас је то место где се прошлост и садашњост преплићу – између остатака римских терми, амфитеатара и храмова пружа се поглед на модерни Тунис. Посета Картагини није комплетна без обиласка Националног музеја, где су изложени мозаици и артефакти који говоре о величанственој прошлости овог града.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/haythem-gataa-xa8Eg-TsPFw-unsplash-1200x900-1-620x465.jpg)
Туниска кухиња је спој арапских, берберских, турских и француских утицаја, што је чини посебно неодољивом. Не треба пропустити брик, хрскави јастучић од теста пуњен јајима и туњевином, или цоусцоус с јагњетином и поврћем, национално јело које се припрема на безброј начина. За аутентично искуство, ту је ресторан Dar El Jeld у Медини, где се служе традиционална јела у прелепом амбијенту старе палате.
Тунис се налази на обали Средоземног мора, што значи да љубитељи плажа могу лако пронаћи место за одмор. Најближа градска плажа је Ла Марса, док су мало даље, али још лепше, плаже Gammarth и Ras Angela. Ово су савршена места за опуштање и спортове на води.
Најбоље време за посету Тунису је у пролеће (март-мај) и јесен (септембар-новембар), када су температуре пријатне, а туристичке гужве мање. Поред богате историје и културног наслеђа, Тунис нуди аутентичну атмосферу Северне Африке у комбинацији с модерним елементима. У њему проналазимо живописне пијаце, љубазне локалце, укусну храну и фантастичне пејзаже, од медитеранских плажа до археолошких локалитета.
Аутор текста: Н. К.
Преузмите андроид апликацију.