Потпредседник Главног одбора СПС-а и министар без портфеља задужен за дијаспору Ђорђе Милићевић изјавио је да претпоставља да ће седница на којој ће бити потврђена оставка премијера Милоша Вучевића бити одржана следеће недеље додајући да је подношење оставке председника Владе чин високог интегритета и политичке одговорности.
„Претпостављам да ће седница бити током наредне недеље и да ће на тој седници бити констатована оставка. Од тог тренутка крећу рокови“, казао је Милићевић за Танјуг додајући да постоје две опције да се реши та ситуација, а то је или формирање нове владе или избори.
Милићевић каже да је задатак Владе до потврђивања оставке Вучевића да настави са започетим важним пословима и додаје да је то потребно како би се омогућило да држава функционише.
Како каже, нико није очекивао да ће доћи до ситуације да премијер да оставку с обзиром на конференцију за штампу коју су одржали председник Србије Александар Вучић, премијер Милош Вучевић и председница Скупштине Ана Брнабић 12 сати пре тога.
„Мислим да су јако важне поруке које су саопштене током те конференције, заједничког обраћања и након тога имамо, на жалост, инцидент у Новом Саду. Оставка није резултат некаквог притиска, већ чин личне и политичке одговорности једино због инцидента који се те ноћи десио у Новом Саду. Реч је о чину високог интегритета и политичке одговорности“, казао је Милићевић.
Додаје да се ради о вођењу рачуна о будућност Србије и успостављању одговорности.
Говорећи о разговорима унутар СПС-а у вези политичке ситуације у држави, Милићевић наводи да апсолутно не постоји дилема када је реч о сарадњи са Српском напредном странком и председником Александром Вучићем.
Он је оценио да ће покрет за народ који се формира, играти најзначајнију улогу у будућности на политичкој сцени Србије.
„Време у којем се налазимо захтева од нас да имамо један одговоран приступ и да имамо конкретне кораке. Србија је у претходном временском периоду показала снагу, показала стабилност. Сада је важно да то у наредном периоду уподобимо са спољним изазовима, да уподобимо са оним што јесу унутрашња дешавања. И када то сагледамо – заједништво, саборност, јединство, јесте нешто што представља ново политичко поглавље на политичкој сцени Србије“, казао је Милићевић.
Како додаје, потребан је интензиван разговор са грађанима, симбол заједничке борбе за очување националних државних интереса, борба против дестабилизације Србије, борба да Србија настави путем економског напретка, путем раста, развоја, просперитета.
„У свему томе СПС жели да да свој допринос“, казао је Милићевић.
Суштински најважније је, како каже Милићевић, сачувати стабилност Србије о чему ће се разговарати у наредном периоду и од чега ће зависти да ли ће бити потребно ићи на изборе.
Говорећи о протестима који су организовани након трагедије у Основној школи „Владислав Рибникар“, затим о протестима против литијума, Милићевић указује да стално постоји потреба неких да политизују трагедије и неке теме како би дошли до политичких поена.
Међутим, како истиче, не успевају у томе и то од 2014. године.
„Не можете да потцените народ, грађане Србије. Грађани Србије јако добро знају да процене шта су приоритети и да направе разлику између онога што јесте један деструктиван приступ наспрам лидерства које позива на дијалог, које позива на разговор, које позива на изградњу и које позива на општу добробит“, додаје министар.
На питање о стабилности у парламенту, Милићевић каже да постоји у смислу већине која се показала и, како наводи, током седнице на којој је усвојен буџет за 2025. годину, а коју је опозиција покушала да опструира.
На питање шта је излаз како би се изашло из те ситуације која тренутно постоји у парламенту, Милићевић каже да је излаз увек дијалог и разговор.
„Важно је увек позивати на дијалог и на разговор. Наравно, за разговор су увек потребне две стране“, истакао је.
Наводећи да су политичке опције одређивале ко ће учествовати у разговорима о дијалогу са председником Републике око консултација везаних за формирање нове владе Србије, Милићевић каже да спремност за дијалог и разговор постоји код председника Вучића, али да је питање да ли постоји и код оних који себе данас називају опозицијом.
Додаје да у вези владе постоје две опције – нови мандатар или избори и истиче да једино што не долази у обзир јесте прелазна влада.
„Сада имамо ситуацију да се не траже избори и да представници опозиције не желе да сагледају шта је то што је воља народа и да покушавају да бирачка места замене улицом. Најлакше и најједноставније је причати о некаквим изборним условима, а иза тога стоји заправо оно што је суштина, а то је страх од избора“, казао је.
Када је реч о изборним условима, Милићевић каже да је процес унапређења у току, као и да су изборни услови далеко бољи од изборних услова који су били од 2008. па и 2012. године.
Он је запитао представнике опозиције зашто ако сматрају да има нешто што није обухваћено извештајем ОДИХР-а, нису то дефинисали у претходном периоду.
„Ето прилике да разговарају, али све се избегавало, као што се данас избегава да се сагледа народна воља која се сагледава најбоље на изборима“, поручио је Милићевић.
Vučić: Neće biti ni prelazne, ni ekspertske vlade, biće srpska
Преузмите андроид апликацију.