Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Правила понашања током Дана жалости: Заставе на пола копља због трагедије у Барајеву, казне и до 200.000 динара

Дан жалости у Србији проглашен је за данас, среда, 22. јануара, а због стравичне трагедије, пожара у коме је 20. јануара у Дому за смештај одраслих и старијих “Ивановић”, у београдској општини Барајево настрадало осморо људи.
Фото: elements.envato.com

Дан жалости се, према закону, проглашава после нарочито тешке несреће која за последицу има смрт, рањавање, или тешко оштећење здравља већег броја људи, или у случају смрти високог државног функционера.

Дан жалости може се прогласити и у случају смрти личности која је имала високе заслуге за земљу, као и поводом неког трагичног догађаја, кад Влада тако процени. Одлуку о проглашењу и трајању дана жалости доноси Влада Србије.

Колико траје

Дан жалости траје онолико дуго колико се одреди одлуком о проглашењу и трајању дана жалости, али не може трајати дуже од три дана. Отпочиње у поноћ, а завршава се у поноћ оног дана који је одређен за последњи дан дана жалости.

Шта су чије обавезе за Дан жалости

Органи и организације, као и друга правна лица која истичу заставу, дужна су да у време дана жалости заставу Србије спусте на половину јарбола, односно копља, уз одговарајуће осветљење ноћу.

Радиодифузне организације за информисање јавности на територији Републике Србије, дужне су да у својим програмима, укључујући и емисије намењене иностранству, на дан проглашења дана жалости:

Емитују одлуку о проглашењу дана жалости и о програму његовог обележавања коју доноси надлежни орган Републике Србије или тело које он одреди.

Обавесте јавност о скуповима сећања које поводом дана жалости организују надлежни органи Републике Србије или тела која она одреде.

Уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитују музику и емисије прикладне дану жалости.

Ускладе детаљну програмску шему у време дана жалости.

Новинско-издавачке организације које издају дневне новине дужне су да на дан жалости своје листове одштампају у црној боји, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу дана жалости и проглашењу његовог обележавања.

У образовним установама дан жалости обележава се минутом ћутања на првом часу наставе, а програм наставе музичког образовања прилагођава се дану жалости.

Музеји, позоришта, биоскопи, организације које имају музичко-сценске програме, архиве и друге установе у области културе обавезни су да своје програме прилагоде дану жалости.

Дан жалости у спортским халама, на стадионима и игралиштима обележава се спуштањем на пола јарбола или на пола копља застава Србије и спортских клубова. Пре почетка спортске манифестације, судија звиждуком пиштаљке означава почетак и завршетак одавања поште минутом ћутања, и прикладних порука којима се одаје пошта настрадалим у несрећи због које је проглашен дан жалости.

Забрана и казне

За време дана жалости је забрањено емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима.

Надзор над спровођењем овог Закона о обележавању дана жалости обавља МУП, и ресорна министарства културе, информисања и образовања.

За кршење наведеног закона предвиђена је казна од 50.000 до 200.000 динара за правна лица, односно од 2.000 до 10.000 динара за физичка лица.

Подсетимо, старачком дому у Великом Борку у тренутку пожара налазило се 30 особа, од којих је осам смртно страдало, седам особа је повређено од којих је троје збринуто у Ургентном центру, а четворо на ВМА. Остали корисници су смештени у други Дом за старе.

Како је саопштило Министарство унутрашњих послова, постоје основи сумње да је пожар подметнут, а полиција у сарадњи са надлежним тужилаштвом наставља интензиван рад на утврђивању свих околности и чињеница овог догађаја.

Pozorišna predstava „U agoniji“ u sredu, 29. januara u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada

Преузмите андроид апликацију.