Помоћник начелника управе саобраћаја полиције Златко Беленцан изјавио је данас да је прошле године откривено скоро 5.500 прекршаја непрописног превожења деце и да је децу потребно превозити безбедно и прописано у дечијим седиштима.
„Законодавац је обавезао да се деца морају превозити у дечијим седиштима или на додатним седиштима, односно додацима седиштима, уколико немају изнад 135 центимената висине“, рекао је Беленцан за Тањуг.
Додао је да дечије седиште треба да буде тако монтирано како је предвидео произвођач.
„Није довољно унети га у возило и рећи ‘да, ја сам завршио ту активност’. Не, активност јесте завршена када се седиште причврсти управо да би се избегло неконтролисано кретање седишта“, рекао је Беленцан.
Подсетио је да је у току прошле године више од 150 деце теже повређено у саобраћајним незгодама, а више од хиљаду лакше, као и да су из Министарства унутрашњих послова апеловали на родитеље да поштују закон током вожње детета у ауту како би деца била што заштићенија чак и уколико дође до саобраћајне незгоде.
„Треба напоменути да је 16 деце погинуло у својству путника, то практично значи да су они превожени“, рекао је Беленцан.
Додао је да су деца у својству путника погинула у саобраћајним несрећама у Панчеву на путу за Вршац где су отац и син били и где је прелазак у супротну страну довео до њихове погибије, као и у саобраћајној несрећи на пружном прелазу и у несрећи на територији Новог Пазара.
Указао је да је прошле године откривено скоро 5.500 прекршаја непрописног превожења деце.
„Само је срећа што није дошло до саобраћајне незгоде и управо у тих 5.500 није дошло до тежих последица за ту децу. Пре свега ту морамо говорити о савести и моралности оних који их превозе. Родитељи морају да схвате да тих 30 секунди или 60 секунди колико ће посветити монтирању седишта практично или везивању детета за то седиште да би дошли до одређеног места“, рекао је Беленцан.
Додао је да родитељима не сме изговор да буде да су журили и да морају имати време за своје дете.
Указао је да сада када су зимски дани треба прилагодити каишеве који иду преко дечијег тела.
„То значи да се они причврсте уз дечије тело, с тим да не стегну дете и да та разлика буде негде око једног сантиметра, значи један прст да дете ипак може да се мало помера, али да се врши контрола кретања тела приликом наглог кочења или ударца у неку препреку“, рекао је Беленцан.
Саопштио је да се прошле недеље десило 504 саобраћајних незгода у којима су четири особе погинуле, а 220 задобило телесне повреде.
„Ова протекла недеља у којој је четворо погинуло, статистички гледано, је много боља него што је била она пре те недеље, али не треба занемарити чињеницу да је од почетка године погинуло чак 23 лица у саобраћајним незгодама“, рекао је Беленцан.
Упутио је апел свим учесницима у саобраћају да прилагоде брзину и користе сигурносни појас и да за волан не седају под дејством алкохола.
Рекао је да је важно да пешаци на гардероби имају светлосне одбојне тканине ако се крећу ван насеља.
„Пешацима посебно скрећемо пажњу зато што није мали број и пешака погинуло, а то је пет пешака погинуло од почетка године. Ако се крећете ван насеља обуците светлосно одбојни прслук да би уочљивост била боља, јер пешак, уколико га возач уочи на раздаљини од 90 до 120 метара он може адекватно да реагује“, рекао је Беленцан.
Закон о евиденцији стварних власника унапређује систем спречавања прања новца
Преузмите андроид апликацију.