Годишњи састанак Светског економског форума (WEF) почиње сутра у Давосу под слоганом „Сарадња за Интелигентно доба“.
Први скуп у оквиру форума биће „First Impressions: Inauguration Day“, који је посвећен инаугурацији новог председника САД Доналда Трампа.
Сутра ће, такође, бити додељене и награде „Кристал“ лидерима у области културе.
WEF траје до 24. јануара и како је објављено на сајту WEF-а међу политичким лидерима који учествују су новоизабрани председник САД Доналд Трамп који ће учествовати путем видео-линка, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, савезни немачки канцелар Олаф Шолц, као и председник Србије Александар Вучић.
Председник Вучић је изјавио раније да ће у Давосу имати много састанака са светским привредницима, укључујући и привреднике који ће учествовати на изложби ЕКСПО 2027.
„Имаћу много састанака са политичарима, европским и светским. Верујем да ћу срести и кинеског потпредседника владе, што је такође важно, да ћу разговарати са свима који се тамо појаве“, рекао је Вучић.
Додао је да има ту част да у току првог дана форума у Давосу буде један од неколико људи који су више од десет година сваки пут присутни на форуму.
Годишњи састанак 2025. сазива глобалне лидере да се позабаве кључним глобалним и регионалним изазовима.
„То укључује реаговање на геополитичке шокове, стимулисање раста ради побољшања животног стандарда и управљање праведном и инклузивном енергетском транзицијом“, наводи се на веб страници Светског економског форума.
Оснивач и председник управног одбора Светског економског форума Клаус Шваб је навео да је Давос јединствен по томе што окупља скоро 3.000 личности из света политике, бизниса и цивилног друштва „како би се суочили са изазовима света у дубокој трансформацији“.
„Годишњи састанак 2025. ће подстаћи дух сарадње и конструктивног оптимизма са циљем обликовања предстојећег Интелигентног доба на одрживији и инклузивнији начин“, додао је Шваб.
Како се наводи, 55. годишњи састанак Светског економског форума ће се фокусирати на пет основних, међусобно повезаних тематских целина, од којих је сваки кључан за одрживу, инклузивну и просперитетну будућност.
Тематска целина Поновно промишљање раста (Reimagining Growth) ће истражити нове могућности за економски раст, укључујући иновације вођене технологијом.
Индустрије у интелигентном добу (Industries in the Intelligent Age) ће испитати како бизнис може да се креће кроз технолошке промене и нову динамику индустрије.
Улагање у људе (Investing in People) ће се позабавити потребом за развојем радне снаге, преквалификацијом и отварањем радних места у секторима у настајању.
Заштита планете (Safeguarding the Planet) ће се фокусирати на повећање климатских и природних решења и унапређење напора за декарбонизацију.
Блок назван Поновна изградња поверења (Rebuilding Trust) ће радити на подстицању глобалне сарадње и отпорности у свевише подељеном свету.
Већина економиста које је анкетирао Светски економски форум, око 56 одсто, очекује да ће глобални економски раст ослабити у 2025. години, а прогноза за Европу је и даље суморна, пошто 74 одсто испитаника сматра да ће на Старом континенту ове године бити забележен слаб или веома слаб економски раст, наводи се у извештају.
Очекивања за глобални раст су у целини пригушена, али значајно се разликују по регионима. Америчка привреда ће према предвиђањима ове године остарити снажан раст, као и земље јужне Азије, посебно Индија.
Насупрот томе, прогнозе за Кину су и даље слабије, а предвиђа се да ће економски раст ове азијске земље постепено успоравати у наредним годинама.
Главни економисти очекују да ће политика Сједињених Америчких Држава значајно утицати на глобалну привреду у наредним годинама, те довести до значајних промена у трговини, миграцији, дерегулацији, фискалној политици, индустријској политици и спољној политици.
Велика већина привредника очекује раст инфлације и јавног дуга, као и значајне добитке на берзи.
Светска трговина је све више подељена, а чак 94 одсто економиста сматра да ће се овај тренд продубити у наредне три године.
Главни утицај растуће фрагментације светске привреде који главни економисти истичу је вероватно повећање трошкова за потрошаче и предузећа, додаје се у извештају на веб страници Светског економског форума.
Преузмите андроид апликацију.