Почетна > Свет
Свет

Доналд Трамп сутра полаже заклетву као 47. председник Сједињених Америчких Држава

Доналд Трамп ће сутра положити заклетву као 47. председник Сједињених Америчких Држава.
Фото: Танјуг/AP Photo/Alex Brandon

Амерички Устав прописује да мандат сваког новог председника почне 20. јануара тачно у подне, по локалном времену у Вашингтону (18 сати по средњоевропском времену).

Инаугурација се обично одржава на западној страни зграде Конгреса под отвореним небом, међутим, у главном граду САД температуре се тренутно спуштају и до 12 степени испод нуле, због чега ће инаугурација Доналда Трампа бити одржана у згради Капитола.

Инаугурација привлачи велики број људи на Националну авенију, велику променаду између Капитола и Линколновог меморијала.

За обезбеђење церемоније ангажовано је око 25.000 људи.

Бела кућа, Капитол и делови Пенсилванијске авеније већ су ограђени сигурносним оградама висине 2,40 метара.

Трамп је изјавио да не жели да људи буду повређени или да на било који начин трпе последице, те је стога наложио да се инаугурациони говор, молитве и остали говори у понедељак одрже у Ротонди Капитола.

Према Трамповим речима, спортска арена у центру Вашингтона биће отворена за посетиоце како би уживо пратили инаугурацију путем преноса.

Такође, традиционална парада биће одржана у тој арени, а Трамп је најавио да ће и сам присуствовати догађају након полагања заклетве.

Трамп је подсетио да је друга инаугурација републиканца Роналда Регана 1985. године, такође, морала бити одржана у Ротонди.

Та инаугурација, пре тачно 40 година, и даље се води као инаугурација у најхладнијем периоду од почетка вођења метеоролошких евиденција 1871. године.

Први пут од 1893. године, када је Гровер Кливленд започео свој други мандат, председник улази у Белу кућу ради другог мандата који не следи непосредно након првог мандата.

Са својих 78 година и седам месеци живота, Трамп ће постати најстарији инаугурисани председник у америчкој историји.

Његов претходник Џозеф Бајден био је пет месеци млађи приликом своје инаугурације.

Према програму, након полагања заклетве, председник потписује прве одлуке и присуствује баловима који ће бити приређени у његову част и на којима ће се обратити присутнима.

У оквиру догађаја везаних за инаугурацију, бенд „Вилиџ пипл“ ће наступати на неколико манифестација.

Песма „Y.M.C.A“, која је првобитно постала хит ЛГБТ покрета из 1978. године, више пута је пуштана на Трамповим скуповима, где је републикански лидер уз њу плесао.

Трампов присталица и кантри певач Ли Гринвуд извешће своју песму „God Bless the USA“, која је била Трампова незванична предизборна химна и пуштана на његовим скуповима.

Позната кантри певачица Кери Андервуд певаће патриотску песму „America the Beautiful“.

Очекује се и наступ рок-репера Кида Рока, који је већ наступио на Републиканској конвенцији овог лета у Милвокију.

За традиционално извођење националне химне ангажован је тенор Кристофер Мачио.

На инаугурацији се очекује присуство бројних светских политичара. Поред Џозефа Бајдена, присуствоваће и сви бивши живи председници – Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, док од бивших првих дама неће бити присутна једино Мишел Обама.

Као почасне госте, Трамп је позвао неколико технолошких милијардера, који ће заједно са осталим познатим личностима и будућим министрима седети на бини.

Међу њима су Илон Маск, Џеф Безос, Марк Закерберг, као и Шоу Чју – шеф, за сада кинеског, Тиктока.

Дан инаугурације у Сједињеним Америчким Државама сматра се унутрашњим политичким догађајем, при чему су стране државе обично представљене дипломатским изасланицима.

Шефови страних држава и влада традиционално нису на листи гостију 20. јануара, међутим, Трамп је позвао више њих, али није познато да ли ће сви позвани заиста и доћи.

Кинески председник Си Ђинпинг је добио позив још у новембру, али ће Пекинг послати потпредседника Хан Џенга.

Долази и јапански министар спољних послова Такеши Иваја, председник Аргентине Хавијер Милеј, председник Салвадора Најиб Букеле, као и Едмундо Гонзалес Урутија, који није успео да преузме власт у Венецуели.

Лидери латиноамеричке левице неће бити присутни.

Посебно је упадљиво одсуство председнице суседног Мексика, Клаудије Шајнбаум, иако она води странку са којом је Трамп одржавао добре односе.

Према најавама, из Европе долазе италијанска премијерка Ђорђа Мелони, Британац Најџел Фараж, а наводно је позван и мађарски премијер Виктор Орбан, али он неће моћи да присуствује, како је из његовог кабинета речено мађарским медијима.

Из Француске ће на инаугурацију путовати десничарски политичари Ерик Земур и Сара Кнафо, а из Немачке неколико политичара из АфД-а.

Лидер Слободарске партије Аустрије Херберт Кикл је заузет преговорима о коалицији, па ће уместо њега на пут кренути посланица Сузане Фирст.

Прошле седмице је објављено да председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен није добила позивницу за инаугурацију.

Словачки премијер Фицо жели смањење европске помоћи Украјини

Преузмите андроид апликацију.