Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Студија са Харварда која је трајала 85 година открила како се гаје успешна деца

Једна студија која траје деценијама показује да родитељи одређеним потезима и те како могу да помогну својој деци да једног дана постану врло успешни људи.
Фото: Pexels/helen1

Постоји ли заиста неки конкретан начин на који се гаје успешна деца? Испоставља се да постоји. Кроз 85-годишњу вишегенерацијску студију на Харварду, која и даље траје, истраживачи су проценили шта се крије иза више од 700 врло успешних особа. Открили су снажну везу између обављања кућних послова и каснијег професионалног успеха.

Показало се да деца која су укључена у заједничке задатке и обавезе и која знају да су део већег система осећају се више вредно. Она због тога могу да увиде потребе оних око себе и стога су спремнија да помогну другима.

Укратко, таква деца израстају у мање егоцентричне људе и не мисле да други треба да све одрађују за њих. Самим тим они развијају бољу радну етику.

Све то доводи до већих шанси за успех у каријери, а у сржи су тимски рад, емпатија, радна етика, спремност не само да водите већ и следите.

Такође, већа је вероватноћа да ће деца која обављају кућне послове бити срећнија кад одрасту. Студија објављена у магазину Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics открила је да деца која почну да помажу у мањим кућним пословима са четири, пет година имају више самопоуздања и ефикаснија су.

Објашњење је следеће – због тих постигнућа она се осећају добро; прија им и похвала за оно што су урадили, чак и ако је то само склањање играчака јер то уме да буде велика ствар за мало дете.

Истраживачи истичу да у поређењу са децом која редовно обављају кућне послове она деца која ретко то раде нису толико успешна ни у академским способностима, ни у односу са вршњацима, а и мање су задовољна собом и окружењем.

Ти кућни послови умеју да буду посебно благотворни за децу ако су тимски рад. Једно је ако дете само пакује своје играчке, а друго ако брат или сестра за то време сређује одећу јер је то заједнични напор и онда дете на своје задужење гледа као на део већег екосистема у коме су сви заједно.

А то је савршена метафора за каснији успех јер нико никада не уради ништа заиста вредно без помоћи и подршке.

Namirnice koje treba da izbegavate da biste sprečili visceralnu masnoću

Преузмите андроид апликацију.