Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура истакла је да неколико последњих сазива Владе Србије настоји да у процесу доношења политичких одлука буде још више жена и да се њихов глас још јаче чује.
Мацура је у интервјуу за „Политику“ рекла да питање улоге и утицаја жена у процесу доношења одлука у политици представља један од кључних аспеката савремених демократија.
„Ако имамо у виду да је у претходна три мандата на челу владе била жена, да имамо гувернерку Народне банке, председницу Уставног суда, први пут и председницу Покрајинске владе, али и да једини у региону и шире имамо министарку која се директно бави питањима родне равноправности – више него јасно је какво је опредељење доносилаца одлука у нашој земљи“, казала је Мацура.
Указала је да је током последњих деценија у Србији знатно повећано присуство жена у политичким институцијама захваљујући, како каже, пре свега законским квотама и напорима за унапређење родне равноправности.
Наводи да је у Влади Србије која је имала мандат од 2008. до 2012. године било пет жена, док у Влади изабраној ове године, коју предводи Милош Вучевић, жене заузимају 10 министарских позиција.
„Воде ресоре као што су правда, просвета, европске интеграције… Представљају око трећине укупног броја министара у влади. У тренутном сазиву Народне скупштине је 91 посланица, што је више од 37 одсто у односу на укупан број посланика“, навела је Мацура.
Додала је да те чињенице указују да број жена у парламенту расте, али да и даље постоји потреба за додатним радом на њиховом укључивању у највише политичке и извршне функције државе.
Преузмите андроид апликацију.