Србија је током прошле године привукла рекордних 5,1 милијарду евра страних директних инвестиција, од чега је 37,2 одсто из земаља Европске уније, а 34 одсто из азијских земаља, а Кина је избила на прво место држава инвеститора, рекла је данас помоћница министра спољних послова за економску дипломатију Јагода Лазаревић.
Она је истакла да, према овим показатељима азијски партнери постају све важнији Србији и у складу су са трендом диверзификације.
„Србија је посвећена развијању економске сарадње са ЕУ, као убедљиво најважнијим економским партнером у свим сегментима, али због геополитичких и геоекономских турбуленција које се дешавају и имају ефекат преливања на појединачне економије, морамо да тражимо сигурну луку и имамо алтернативе где ћемо отварати тржишта“, указала је Лазаревићева говорећи за РТС.
Напоменула је да расте трговинска размена са Кином, у првих 11 месеци 2024. премашила је ниво из целе 2023.
„Ниво нашег извоза за 11 месеци је премашио ниво из рекордне 2023“, додаје она.
Према њеним речима, ако се ситуација сагледа структурно, доминирају руде бакра и концентрати.
„Нама је интерес да имамо диверзификацију извоза и много више робе, које ће имати пласман на кинеском тржишту“, наглашава помоћница министра спољних послова за економску дипломатију.
Кина је, како подвлачи, у 2024. години избила на прво место као водећи страни инвеститор у Србији, ако се посматра кумулативно од 2010. године, закључно са три квартала 2024.
„Кина је претекла Холандију која је држала неприкосновено прво место као годинама водећи страни инвеститор, иако није ни то чисто холандски капитал, већ је реч о мултинационалним компанијама из трећих земаља које региструју подружнице и преко Холандије стижу код нас“, указује Лазаревићева.
Она додаје да је позитиван тренд сарадње и са Јапаном и Јужном Корејом.
„Заједничко је за све три земље да је ауто-индустрија била водећа област и оне запошљавању око 45 хиљада радника у Србији“, навела је помоћница министра спољних послова за економску дипломатију.
Интензивно се, према речима Јагоде Лазаревић, ради и на закључивању споразума о слободној трговини са Јужном Корејом, који ће бити другачији од кинеско-српског споразума, који је ступио на снагу 1. јула прошле године.
„Његов обухват биће и шири, тако да ће он у себи садржати и широк сегмент услуга, и финансијске и дигиталне, а то имамо у неким споразумима у слободној трговини, не у свим“, напомиње она.
Додаје да је то веома комплексна област и тешка за преговоре.
„Комуникација преговарачких тимова је интензивна и очекујемо да нам корејска страна достави предлог споразума о слободној трговини, а иако смо били вољни да преговори почну и раније, код њих су дуже интерне процедуре“, навела је Лазаревић.
Истиче да је Јужној Кореји пренет интерес да предлог достави крајем марта или почетком априла, када ће се десити прва рунда преговора у Сеулу.
Јагода Лазаревић, која је предложена за новог министра спољне и унутрашње трговине након оставке Томислава Момировића, напомиње да ће се, када буде изабрана за то место, наставити активности које је предузимала у МСП-у, као помоћник министра за економску дипломатију.
„Фокус ће бити на кључним и новим тржиштима, а ту мислим и на трговину и привлачење нових инвестиција, али и закључењу нових споразума врло пажљиво и врло бирано, тамо где сматрамо да су наши национални економски интереси у питању“, истакла је Лазаревић и поручила да ће то бити идеја водиља.
Digitalni novčanik biće dostupan u Srbiji do kraja 2025. godine
Преузмите андроид апликацију.