Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ових 9 ствари се плаши свака трудница: Доктор објашњава који су оправдани, а које треба да заборавите

Не постоји јачи инстинкт на свету од мајчинског, како код људи, тако и животињском царству. Трудноћа је највећи благослов за жену, али уједно и највећа одговорност јер на свет доносимо ново биће о ком треба да бринемо.
Фото: Pexels/jonathanborba

Стога, није изненађујуће да нас обузимају разни страхови, ниједан не треба одбацити и сваки је валидан, али хајде да их прођемо заједно.

1. Страх од побачаја

Иако се поједине трудноће заврше побачајем, наиме, 26 одсто њих, највећи део се ипак одвије у савршеном реду.

– Сетите се да се већина побачаја деси у првим недељама када велики број жена ни не зна да је трудно, па неке чак и не буду свесне шта се дешава, већ сматрају да је у питању преурањена менструација.

Ово наравно није утеха ако сте планирали дете, али је чињеница да је јако мали број жена које доживе побачај у каснијим месецима трудноће.

Након што доктор чује откуцај срца ваше бебе на ултразвуку (од шесте до осме недеље) ризик од побачаја се смањује на пет одсто, а ризик од секундарног побачаја на свега три одсто, открива за Парентс др Дијана Ештон.

2. Јутарња мучнина

– Опростите на поређењу, али бебе су одлични паразити – истиче гинеколог Карен Морс и наглашава: – Апрсорбираће све нутријенте из хране коју унесете, тако да чак и да живите на крекерима и соку (што није препорука), не треба да се бринете.

Докторка Ештон се слаже са тиме и додаје да осим уколико сте болесни и озбиљно дехидрирани, јутарња мучнина није разлог да будете у паници.

– Много жена се уплаши да им дете не једе довољно, што је апсурд.

Докторке препоручују да узимате све пренаталне витамине, уколико сте у могућности и да једете мале, честе оброке, јер ће то умирити дигестативни тракт.

Дакле, јутарња мучнина није штетна по фетус.

3. Конзумација јела и пића

Будући родитељи осећају огроман притисак да све протекне у савршеном реду и да ниједан корак који направе не буде погрешан.

– Агонија сваке одлуке ће вас излудети и нема потребе за тим. Немогуће је да пратите сва правила – наводи др Морс: – Наравно да не треба да пијете алкохол или пушите током трудноће, али ризици од конзумирања непастеризованог сира или фарбања косе у првом тромесечју (све што доктори углавном саветују да се не ради) су веома, веома мали.

Не гризите се око сендвича или чаше газираног сока, истиче Морс.

4. Стрес

Ако укључимо хормоне, велику животну промену која нам долази и генералну исцрпљеност, нормално је да се осећате помало „на ивици“. Али стресирање у вези присутног стреса није од помоћи.

Већина истраживања наводи да стрес који није изненадан и интезиван, односно, онај с којим је ваше тело научено да функционише нема последице по фетус.

Само акутни, озбиљан стрес повећава ризик за превремени порођај.

5. Урођене аномалије

Хвала Богу, живимо у времену пренаталних генетских тестова који нам говоре све о нашој будућој беби.

Ризик да дете пати од неке аномалије је свега четири одсто. То укључује и оне озбиљне, али и оне мање озбиљне – попут минорне срчане мане.

Најбољи начин да осигурате да вам се беба добро развија јесте да узимате мултивитамине са фолном киселином пре трудноће и пренаталне витамине током трудноће, како би смањили ризик од неуролошких и кичмених дефекта.

6. Превремени порођај и царски рез

Ова брига је донекле оправдана јер се број превремених порођаја драстично повећава.

Међутим, за бебе рођене између 34 и 36 недеље, углавном све прође у савршеном реду, захваљујући узнапредовалој медицини.

Истраживање је, притом, показало да су жене које су узимале фолну киселину годину дана пре зачећа биле у 70 одсто мањем ризику од превременог порођаја.

– Хитни царски рез није тако чест, као што виђамо на фимовима – тврди Ештоновоа: – Углавном је испланиран унапред, уколико је беба превелика или постоји проблем са плацентом, или пак ако је мајка је већ прошла кроз један или је то просто само њена жеља.

Моменат да се о царском резу одлучује у задњи час је веома редак, истиче ова докторка.

7. Промена у спаваћој соби

Када на свет донесете ново биће, вашем телу ће бити потребно време да се опорави, као и вашем либиду.

Првих пар месеци партнер и ви ћете вероватно више желети да спавате него да имате интимне односе и то је природно.

Поновни почетак, у зависности од тежине порођаја, може бити непријатан, али 70 одсто жена врати се нормалном сексуалном животу шест месеци након рађања бебе.

Без журбе.

8. Страх од порођаја

Чињеница да једно мало биће мора да изађе „из вас“ је застрашујућа, али не брините, само се сетите како људи то раде од почетка времена, на све могуће начине.

У данашње време постоји велики избор медикамената и техника када је у питању бол, стога будите опуштени.

– Најважнија ствар када причамо о страху од порођаја је поверење у одабраног доктора. Уколико је оно снажно, страх је минималан – наводи др Морс.

Такође, неке жене брину о „срамоти“ која ће да се деси на порођајном столу, попут вршења велике нужде на столу, повраћања по докторима и слично, али доктори су заиста видели све и не постоји ништа што може да их „згрози“ или негативно изненади. Њих занима само здравље вас и ваше бебе.

9. Одлазак у болницу

Сви смо се нагледали сцена када таксиста јури кроз колону аутомобила, док се жена порађа у његовом. Али то је само на филму.

– Порођај углавном траје између 12 и 21 сат. Од прве контракције до звука ваше бебе како плаче, може да прође довољно сати да прелетите државу, а не да аутомобилом стигнете у болницу – нашалила се др Морс.

Морамо нагласити да треба скренути пажњу женама на могућност прееклампсије која односи све више живота.

Редован одлазак код доктора, редовно мерење притиска и остале предострожности су кључ превенције ове трагичне компликације.

Преузмите андроид апликацију.