Директорка Међународне агенције за интегритет тениса (ИТИА) Карен Мурхаус говорила је о недавним допинг скандалима.
Јаник Синер је у марту био позитиван на клостебол, док је Ига Швјонтек нешто касније пала на тестирању због триметазидине.
ИТИА је убрзо донела и ослобађајуће пресуде за Италијана и Пољакињу, за разлику од Симоне Халеп својевремено, која је проглашена кривом.
„Иста правила и исти процеси су за сваког играча. Сви случајеви су различити, заснивају се на појединачним чињеницама. Случајеви могу бити прилично сложени, није у реду поредити два случаја јер постоје детаљи“, каже Мурхаус и додаје:
„Узмимо Швјонтек и Халеп. Суд за спортску арбитражу (ЦАС) је утврдио да је супплемент Халеп био контаминиран. Суспензија је била на девет месеци. Трибунал је одлучивао о субјективној и објективној кривици коју је имала. Шта је требало да уради са производом који је контаминиран? Код Швјонтек, контаминирани производ је био лек. Контаминација код Халеп није била лек, био је то додатак колагену и утврђено је да је њена кривица већа“.
Поставља се питање зашто резултати Синер и Швјонтек нису објављени одмах, већ се чекала коначна пресуда.
“ Према “ WADA“ кодексу, сви спортови имају обавезу да уведу привремену суспензију када имате позитиван тест. Након тога, има дискреционо право да ли ће објавити привремене суспензије или не. Тенис је донео одлуку да не објављује суспензију најмање 10 дана. Ово даје времена за тестирање Б узорка и даје играчу времена да оспори привремену суспензију. Ако жалба буде успешна и поднета у року од 10 дана, не објављујемо“, истиче Мурхаус и закључује:
„Швјонтек и Синер су уложили жалбу на те привремене суспензије у року од 10 дана. Биле су успешне и према правилима, у том тренутку ништа не објављујемо. Наш посао је да поштујемо та правила у тенису, што смо и урадили у оба случаја“.
Преузмите андроид апликацију.