Почетна > Свет
Свет

Европски савет подржао закључке Савета ЕУ о проширењу и истакао значај тог процеса

Европски савет подржао је вечерас закључке о проширењу Савета ЕУ за опште послове, који обухватају и Србију, и истакао континуирани значај проширења као геостратешког улагања у мир, безбедност, стабилност и просперитет.
Фото: Танјуг/AP/Olivier Matthys

„Подсећајући на своје претходне закључке и декларацију из Гранаде од 6. октобра 2023. године, и у складу са својом стратешком агендом, Европски савет наглашава континуирани значај проширења као геостратешког улагања у мир, безбедност, стабилност и просперитет. Надовезујући се на нову динамику у процесу проширења, и у складу са приступом заснованим на заслугама, и Унија и они који теже чланству имају одговорност да максимално искористе ову прилику“, наводи се у делу закључака Европског савета посвећеног проширењу и реформама.

Истовремено се напомиње да је Европски савет подржао закључке о проширењу Савета ЕУ за опште послове, који су усвојени 17. децембра, а којима су обухваћени Србија, Црна Гора, Албанија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Турска, Украјина, Молдавија, Грузија, као и Приштина.

Када је реч о Србији, у овим закључцима прихвата се процена Европске комисије да је Србија спремна за Кластер 3, а да ће питање његовог отварања размотрити на основу даљег напретка, посебно у области владавине права и нормализацији односа са Приштином.

Наводи се да ће напредак Србије у владавини права и нормализацији односа са Приштином наставити да одређује укупан темпо приступних преговора и поздравља укупан напредак који је постигнут у досадашњим приступним преговорима, при чему су отворена 22 од 35 преговарачких поглавља и два поглавља привремено затворена.

Говори се и о усклађивању са спољном и безбедносном политиком ЕУ, владавини права, економским критеријумима и другим питањима, а у великој мери и о односима са Приштином, где се позива на примену и поштовање Споразума о путу ка нормализацији односа и његовог имплементационог анекса „што је пре могуће без предуслова“, као и свих обавеза повезаних са ЕУ.

Поздравља се то што је Србија потврдила интеграцију у ЕУ као свој стратешки циљ, али се наводи да је важно да Србија покаже снажну политичку вољу и доследност у спровођењу реформи у вези са ЕУ, као и да објективно и недвосмислено комуницира о ЕУ.

У делу закључака који се односи на Приштину, Савет ЕУ за опште послове је позвао на формирање Заједнице српских општина и прослеђивање нацрта статута о њеном оснивању уставном суду без даљег одлагања.

Савет је осудио недавни напад на канал Ибар-Лепенац и навео да ће ЕУ постепено укидати мере Приштини, паралелно са, како је навео, „даљим корацима Приштине за деескалацију тензија на северу“ КиМ.

Info podkast: Da li Tramp i Orban mogu da zaustave rat u Ukrajini?

Преузмите андроид апликацију.