Грузија у знак поштовања према литванском и естонском народу, неће уводити узвратне санкције Виљнусу и Талину, саопштила је данас грузијска влада.

„Власти Грузије имају право и могућност да се супротставе антигрузијској одлуци влада Литваније и Естоније , међутим, из поштовања према литванском и естонском народу, не сматрамо да је препоручљиво да предузмемо такав корак“, наводи се у саопштењу.
Грузијска влада је саопштила и да је „општепознато да су Естонија и Литванија данас земље са најограниченијим суверенитетом у Европској унији, чије владе не делују самостално у складу са интересима сопственог народа, већ према диктату страних администрација“, преноси агенција РИА Новости.
Раније су Литванија и Естонија одлучиле да уведу санкције за више представника грузијске владе, укључујући премијера Ираклија Кобахидзеа.
Естонија је санкционисала 14 грузијских званичника, укључујући премијера Ираклија Кобахидзеа, саопштио је јуче естонски министар спољних послова Маргос Цахкна.
Он је позвао и друге земље ЕУ да реагују и предузму мере против грузијских власти.
„Насиље које су власти Грузије починиле над демонстрантима, новинарима и опозиционим лидерима је кривично дело и против људских права. Позивам све земље ЕУ да реагују и предузму акције“, написао је естонски шеф дипломатије на платфоми Икс.
Литванија је увела санкције за 17 грузијских политичара, укључујући премијера Кобахидзеа, као одговор на насилне обрачуне власти са мирним демонстрантима, саопштио је јуче министар спољних послова Кјастутис Будрис.
У Грузији су 26. октобра одржани парламентарни избори на којима је победила владајућа партија Грузијски сан, а представници опозиције су саопштили да не признају резултате гласања и започели су протесте у којима је долазило до сукоба демонстраната и полиције када је више стотина људи ухапшено.
Нови талас протеста започео је 28. новембра након што је премијер Иракли Кобахидзе донео одлуку о суспензији преговора о чланству у ЕУ до 2028.
Преузмите андроид апликацију.