Неки родитељи сматрају да њихово дете од малих ногу треба да спава само, док други сматрају да дељење кревета са малишанима има предности.
Ниједна од већ спроведених студија није дала јасан одговор, али да постоји низ предности што беба спава у истом кревету са родитељима.
У детињству ноћни боравак са мајком је погодан за дојење. Осим тога, близак контакт мајке и бебе стимулише лактацију и јача емоционалну везу између мајке и детета.
За узнемирене мајке које прате своје бебе ноћу, дељење кревета чини много лакше и смањује анксиозност.
Нека истраживања сугеришу да заједничко спавање може помоћи детету да постане независније током дана јер близина родитеља ноћу појачава осећај сигурности.
Такође, нека деца брже заспу и дуже спавају када су поред родитеља. Према речима овог педијатра, деца која спавају са родитељима ређе имају ноћне море или проблеме као што је мокрење у кревет.
Постоје докази да одрасли који су као деца делили кревет са родитељима имају бољу емоционалну стабилност, нижи ниво анксиозности и више самопоуздања.
Могући негативни аспекти спавања беба са родитељима.
Неправилна организација места за спавање детета, пушење или заразне болести родитеља могу негативно да утичу на здравље детета.
Такође, ако родитељи не чувају сан детета, дете се може често будити и имати проблема да заспи. код неких родитеља заједничко спавање може изазвати и несаницу и стрес, посебно у првој години живота детета.
Предности заједничког спавања нестаје између шесте и осме године, а за децу са емоционалним потешкоћама заједничко спавање чак и у школском узрасту може помоћи у смањењу анксиозности.
Свако дете је јединствено и захтева индивидуалан приступ. Да би донели најбољу одлуку за своје дете, родитељи треба да се консултују са педијатром.
Преузмите андроид апликацију.