Почетна > Србија
Србија

Ђурић: Србија је стратешки опредељена за Европску унију

 Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да је амбиција Србије да у Европску унију уђе као пуноправан члан, као и да ће Београд до краја 2026. спровести све потребне реформе након чега ће терет одлучивања бити на самој ЕУ.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Ђурић је за Политику истакао да Европска комисија већ три године даје позитивне препоруке за отварање Кластера 3, али и да је Србија већ годинама спремна за наставак преговора са Европском унијом.

„Међутим, у самој Европској унији није било спремности за то. Разлози су бројни, од системских проблема унутар ЕУ који немају везе са нама, до чињенице да су поједине политичке структуре у неким земљама ЕУ и даље спутане старим и давно превазиђеним наративима о Србији“, рекао је Ђурић.

Говорећи о нападу на каналу Ибар-Лепенац у општини Зубин Поток на територији јужне српске покрајине, Ђурић каже да Србија спроводи своју истрагу, али да је неопходно да је надгледа међународна заједница.

„Рано је да упиремо прстом у било кога. Ми смо уређена и организована држава и у оваквим ситуацијама доказујемо своју озбиљност и кредибилитет“, објаснио је министар.

Када је реч о учествовању Срба на изборима у АП КиМ, Ђурић истиче да је одлука на њима, а да ће их Београд свакако подржати.

„Поставља се питање да ли ће Српској листи, као кључној политичкој организацији Срба на КиМ, бити уопште омогућено да донесе одлуку, јер Куртију није у интересу да Србе у Приштини представљају људи који се боре за српске државне и националне интересе“, рекао је Ђурић.

На питање шта Србија може очекивати од доласка Доналда Трампа на место председеника Сједињених Америчких Држава, Ђурић каже да ће доћи до смањења свеопште дестабилизације.

„Имамо извесна очекивања и о српско-америчкој билатералној сарадњи, али је у овом тренутку најмудрије бити стрпљив и сачекати транзицију власти у Вашингтону“, рекао је министар.

Он додаје да су се односи две земље протеклих година развијали динамично и у добром смеру.

„Сигуран сам да ће Трамп размотрити опцију да посети Србију“, казао је Ђурић.

На питање да ли је задовољан својим мандатом амбасадора у САД, каже да је то било драгоцено искуство захваљујући којем је покренут стратешки дијалог између Србије и САД.

„Купљена је нова зграда амбасаде, реновирана резиденција, основан Америчко-српски пословни савет у Вашингтону, покренут је читав циклус америчких инвестиција и успостављени су важни политички контакти и канали комуникације“, рекао је Ђурић.

Како каже, Србија, иако мала и релативно скромних капацитета, настоји да буде глас разума у међународној политици.

„Наш непобитан интерес је ширење мреже партнерстава и пријатељстава широм света. Ми смо самостална држава, водимо и водићемо самосталну политику“, рекао је Ђурић, коментаришући вишевекторску спољну политику наше земље.

Говорећи о регионалној сарадњи, министар истиче да је циљ унапређење односа у региону.

„Хрватска је не само једна од наших економски најснажнијих суседа већ и држава са којом имамо низ отворених питања. Уверен сам да трајни анимозитети не постоје и да су они увек политички генерисани, тако да мора постојати и начин да се проблем реши другачијим политикама“, рекао је Ђурић.

Када је реч о односима са Босном и Херцеговином, министар истиче да су добри односи са Федерацијом пођеднако важни као и односи са Републиком Српском.

„Подржавамо територијални интегритет БиХ и желимо да она функционише на Дејтонским основама, на задовољство оба ентитета и сва три конститутивна народа“, казао је Ђурић.

На питање како оцењује политичку ситуацију у Србији, министар каже да највеће претње долазе изнутра, јер „опозиција користи сваку прилику за дестабилизацију земље“.

 

Đurić: Administracija Trampa prilika za oživljavanje procesa poboljšanja odnosa Beograd/Priština

Преузмите андроид апликацију.