Производња вина у Француској ове године могла би да буде мања за готово четвртину због неповољних временских услова који су оштетили винограде и смањили род.
Најтеже је погођена покрајина Шампањ, најпознатија по производњи пенушавог белог вина, саопштило је француско министарство пољопривреде. Очекује се за 46 одсто мањи род у овој покрајини у поређењу са прошлом годином и 31 одсто испод петогодишњег просека.
Према последњем извештају, процењено је да ће овогодишња производња вина у Француској пасти на 36,9 милиона хектолитара, што је губитак у односу на прошломесечну процену од 37,5 милиона и пад од 23 одсто у односу на прошлу, ионако скромну, бербу, пренео је Ројтерс.
У односу на петогодишњи просек од 44,2 милиона хектолитара процењује се да ће пад бити 17 одсто. Како наводе, погођени су сви типови вина, укључујући и вињак.
Суша, климатске промене и све оно што доноси проблем винској индустрији широм Европе доноси проблем и Србији, чији су се винари и виноградари ове сезоне суочили с никада ранијом бербом грожђа, што ће донети бројне проблеме у производњи овог алкохолног пића.
Произвођачи вина из Немачке недавно су упозорили како предвиђају да ће овогодишња берба грожђа бити најнижа од 2017. године. Касни мраз, обилне падавине, град и временска колебања условила велике разлике у количини убраног грожђа, у зависности од подручја узгоја и сорти грожђа.
Стеван Рајта, председник Савеза винара и виноградара Србије, је потврдио да је ове године берба почела незапамћено рано, као и да су све те околности, настале због екстремно високе температуре, дигле цео сектор на ноге због неизвесних количина, али и квалитета вина од овогодишњег грожђа.
Nezaposlenost u evrozoni u oktobru i dalje na rekordno niskih 6,3 odsto
Преузмите андроид апликацију.