Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Рапајић: Аутофагија није препоручљива за особе које болују од хроничних болести

Нутрициониста Марија Рапајић изјавила је данас да аутофагију, која подразумева вишесатно уздржавање од хране, не сме држати особа са хроничним обољењима, кардиоваскуларним проблемима или инсуфицијенцијом бубрега и да такав начин исхране могу имати само здраве особе.
Фото: Pexels/laurachouette

Она је истакла да болесна особа мора да има избалансиран режим исхране који подразумева три оброка и две ужине, или више када је у питању особа која болује од дијабетеса и објаснила како функционише аутофагија.

– Први дан аутофагије нећемо јести 12 сати па ћемо (тај период) повећавати постепено, важно је јести намирнице које убрзавају аутофагију, а то су нар, цимет који регулише панкреасну производњу инсулина и све киселкасто воће као што су поморанџе и мандарине – рекла је Рапајић.

Додала је да је важан фактор у зимским месецима свињско месо, јер оно садржи киселину која је од користи за плућне болести.

– Ако једемо свињско месо бираћемо кртину, наше баке су нам раније стављале на груди маст када се разболимо и она се заправо налази у свињском месу – додаје Рапајић.

Светска здравствена организација не препоручује интернет дијете, рекла је она и додала да је важно слушати свој организам и бити умерен.
Препоручила је исхрану орашастих плодове током аутофагије, као и да се једу коштице кајсија на празан стомак, јер према њеним речима, оне садрже цијановодоничну киселину која спречава ширење малигних ћелија и навела да шећер уопште не сме да се користи.

– Битно је правити размак од три и по сата између оброка, предлог јеловника на аутофагији су месо и риба, од угљених хидрата препоручљив је црвени кромпир јер има ниски глихемијски индекс, доручак је увек протеински са јајима или сендвич са прштутом која није много слана – каже нутриционисткиња.

Она је говорећи о посту рекла да је важно не препуштати се брзим производима јер они могу довести да повећања холестерола али и раније припремати храну попут рибе, поврћа и житарица.

– Ако водимо рачуна како и шта једемо, пост је здрав јер чисти и организам и душу, првенствено треба да имамо мир да бисмо постили – навела је Рапајић.

Ne bacajte novac na organsku hranu

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке