Почетна > Бизнис
Бизнис

Месаровић: Експо 2027. биће добит за цео регион

Министарка привреде Адријана Месаровић оценила је данас да ће специјализована изложба Експо која ће се одржати 2027. године утицати на цео регион и да ће представљати дугорочну економску добит.
Фото: Танјуг/Сара Радовановић

„Због доласка више од три милиона посетилаца и целе организације Експо изложбе, неопходна су инфраструктурна улагања, а дугорочни ефекти тих улагања ће остати видљиви кроз повећану атрактивност за туристе, отварање нових пословних прилика и јачања имиџа земље. Ови пројекти могу поспешити будуће инвестиције и привући капитал у различите секторе, попут некретнина, туризма и индустрије услуга“, навела је Месаровић у интервјуу листу „Политика“.

Према њеним речима, изградња модерних објеката попут националног стадиона значајно ће повећати капацитет за организацију међународних спортских и културних догађаја, што дугорочно повећава приходе од туризма, угоститељства и пратећих услужних грана.

Како је истакла, привреда једне државе увек је обележена најјачим брендовима који из ње долазе.

„Ми желимо да српска привреда носи српске брендове. Имамо капацитет за то, имамо људе, вредне и посвећене, и одличну гестратешку позицију. Наша земља је са са стабилном економијом, растућом, земља у којој је мир, а све захваљујући политици коју води председник републике Александар Вучић и влада са премијером Милошем Вучевићем на челу“, казала је Месаровић.

На питање како оцењује економске односе Србије и Кине, Месаровић каже да је за последњих 10 година укупна вредност нашег извоза у ту земљу повећана 87 пута.

„Кина је тренутно водећа на листи 10 највећих инвеститора у српску привреду. Споразум о слободној трговини има велики политички и економски значај. Са једне стране, отвара нашој привреди највеће светско тржиште од више од 1,4 милијарде становника, док ће са друге стране довести до повећања кинеских инвестиција у Србију и бити пример добре сарадње Кине са земљама централне и источне Европе“, рекла је Месаровић.

Како је оценила, у претходном периоду је долазак великих кинеских компанија у Србију постао мотор даљег јачања економских веза две земље.

Подсетила је да Србија има закључене споразме о слободној трговини и преференцијалним условима размене са државама ЕФТА, ЦЕФТА, ЕУ, Евроазијском економском унијом, Турском, Великом Британијом.

„Недавно су Србија и Уједињени Арапски Емирати потписали Свеобухватни споразум о економском партнерству узмеђу двеју влада, али и Споразум о слободној трговини између Србије и Египта. Све ово представља велики потенцијал за заједничке наступе српских и кинеских компанија, имајући у виду да Србија данас има приступ тржишту од готово 2,8 милијарди људи. Да бисмо извозили на сва та тржишта које сам навела, потребно је да више од половине вредности буде уграђено у производе, односно произведено у Србији, а то је недвосмислена кључна конкурентска предност српске привреде“, оценила је Месаровић.

Министарка привреде је указала да је сектор малих и средњих предузећа и предузетника веома доминантан у укупној структури привредне активности.

„У нашој земљи данас је регистровано више од 350.000 привредника, од чега око 115.000 регистрованих жена предузетница. Те бројке захтевају велику пажњу државе и то је разлог што смо на иницијативу председника државе и председника владе изашли ове године са потпуно новим програмима који су усмерени на мали сектор“, навела је Месаровић.

На питање какво је интересовање за подстицајне програме Министарства привреде, она је рекла да је интересовање велико и да је то показатељ да су програми добро конципирани.

„Програми жене на селу, подршка старим уметничким занатима, женама предузетницама и самохраним мајкама, младима, стартап, али и свим послодавцима који су у процесу дуалног образовања, само су нека од новина у овогодишњим програмима. Проценат бесповратних средстава ове године је далеко виши и креће се од 30 до чак 100 одсто“, истакла је Месаровић.

Подсетила је да програм за подршку винарима и произвођачима дестилата траје до краја године и позвала је све заинтересоване да се јаве Министарству.

„Износ од чак 5,2 милијарде динара биће пласиран кроз ове програме, од чега је више од 2,5 милијарди динара бесповратних средстава“, рекла је Месаровић.

Србија је поднела кандидатуру да буде земља домаћин Деветог међународног форума о јавно-приватном партнерству који ће се одржати 2025. године, а на питање зашто је то важно за нашу земљу, Месаровић одговара да је Србија лидер у региону Западног Балкана по питању јавно-приватног партнерства.

„С обзиром на то да смо домаћини Експо 2027, одржавање овог форума у Београду била би изузетна прилика за додатну промоцију наше земље“, закључила је Месаровић.

Blumberg: Evropa pred novom energetskom krizom zbog smanjenja zaliha gasa

Преузмите андроид апликацију.