У трећем кварталу 2024. године, стручњаци компаније Касперски су открили да се број корисника који су се сусрели са апликацијама које изгледају као бесплатни ВПН на глобалном нивоу повећао 2,5 пута у односу на други квартал.
Ове апликације су програми који би потенцијално могли бити искоришћени од стране злонамерних актера. Овај пораст се наставио и у четвртом кварталу.
ВПН (виртуал привате нетворк) је услуга која има за циљ да корисницима пружи сигурност и приватност тако што сакрива њихову ај пи адресу.
Резултат тога је да добављач интернет услуга и остале треће стране не могу да виде које сајтове корисник посећује или који подаци се шаљу и примају. Популарна функција ВПН-а за индивидуалне кориснике је могућност „промене” локације преласком на сервер у другој земљи.
Ова функција омогућава приступ географски ограниченом веб садржају, попут емисија на стриминг сервисима.
Сајбер криминалци искоришћавају кориснике који желе да користе бесплатне ВПН услуге. У мају 2024. године, органи реда су разбили мрежу хакованих рачунарских уређаја.
Уређаји корисника који су инсталирали ове ВПН апликације трансформисани су у сервере који су усмеравали саобраћај других корисника. Ова малициозна мрежа обухватала је 19 милиона јединствених ај пи адреса у више од 190 земаља широм света, што је вероватно највећи ботнет икада створен.
Администратори су продавали приступ серверима инсталираним на уређајима са зараженим апликацијама другим сајбер криминалцима, а овај систем је коришћен за сајбер нападе, прање новца и масовне преваре.
„Постоји све већа потражња за ВПН апликацијама на свим платформама, укључујући паметне телефоне и рачунаре. Корисници често верују да је, ако пронађу ВПН апликацију у званичној продавници, као што је Гугл плеј, она безбедна и може се користити за приступ садржају који је иначе недоступан на њиховој локацији. Такође, мисле да је још боље ако је ова ВПН услуга бесплатна. Међутим, ово је често замка, као што то доказују недавни случајеви и наше статистике које показују пораст сусрета с малициозним ВПН апликацијама. Да би остали безбедни, корисници би требало да се пазе ових претњи и користе сигурносно решење, заједно са поузданом и доказаном ВПН услугом”, коментарише Драган Давидовић, генерални директор компаније Касперски за источну Европу.
Za mlade preduzetnike Zapadnog Balkana 100 miliona evra od EBRD
Преузмите андроид апликацију.