Реч „масноћа“ често има негативне конотације, али телу су потребне одређене здраве масти да би правилно функционисало. На пример, масти су неопходне за изградњу ћелијских мембрана, изолацију нерава, оне такође обезбеђују да многи витамини, укључујући А, Д, Е и К, раде онако како би требало.
Превише ограничавања масти може чак представљати ризик по људско здравље. Масти су суштински део здраве исхране и постоји неколико здравих избора.
Врсте масти
Постоји неколико врста масти. Неке су добре, а неке нису. Научна истраживања о здравственим ризицима и предностима масти стално се развијају. Тренутни докази и смернице сугеришу да исхрану треба да усмеримо на конзумирање здравих масти и избегавање нездравих. Масти из исхране спадају у три категорије:
Незасићене масти
Једноставно речено, незасићене масти су добре масти и важан су део здраве и избалансиране исхране. Постоје две врсте незасићених масти: мононезасићене и полинезасићене. Мононезасићене масти се могу наћи у многим орашастим плодовима, семенкама и уљима, укључујући:
-орахе, лешнике и бадеме
-еме сусама и семе бундеве
-маслиново уље, уље од кикирикија и уље каноле
Полинезасићене масти се такође могу наћи у неколико намирница, укључујући:
-рибу
-ланено семе и ланено уље
-кукурузно уље, сојино уље и сунцокретово уље
Полинезасићене масти су кључне за здравље срца. Оне обезбеђују хранљиве материје које помажу у развоју и одржавању ћелија и помажу у смањењу нивоа лошег холестерола у крви. Полинезасићене масти укључују омега-3 и омега-6 масне киселине, које су есенцијалне хранљиве материје које ваше тело не може да произведе само. Омега-3 масне киселине су посебно добре за срце. Има их у изобиљу у неким врстама рибе, као што су лосос и харинга, и у биљним производима, као што су сојино уље, уље каноле, ораси и ланено семе.
Засићене масти
Храна животињског порекла је примарни извор засићених масти, са највишим нивоима у говедини, свињетини и пуномасним млечним производима. Засићене масти су неопходне за тело, али у малим количинама. Смернице о исхрани препоручују да мање од 10 процената ваших дневних калорија треба долази од засићених масти, пожељно од немасне живине и млечних производа са ниским садржајем масти или без масти. За људе који уносе 2.000 калорија дневно, само 20 грама масти треба да долази из засићених масти. Нека биљна уља, као што је палмино уље, такође имају висок садржај засићених масти.
Засићене масти укључују:
Транс масти
Транс масти су најопасније по здравље срца. Оне постоје природно, али их произвођачи хране такође праве као део свог производног процеса. То је зато што је већина незасићених масти течна на собној температури.
Природне транс масти налазе се у месу и млечним производима неких животиња, док индустријски произведене транс масти настају процесом хидрогенизације, где се течна биљна уља претварају у чврсте масти. Оне се сматрају штетним по здравље јер повећавају ниво лошег холестерола (ЛДЛ) и смањују ниво доброг холестерола (ХДЛ).
Преузмите андроид апликацију.