Будући да се ближи крај календарске 2024. године и да многи стичу услов за превремену или редовну старосну пензију, будуће пензионере занима која су им права и обавезе према пензијском фонду. До када могу да предају захтев и колико се чека на прву пензију.
М. Н. из Банатског Новог Села јавила се пензијском фонду управо из тог разлога. Она, како каже, идуће године стиче услов за старосну пензију. Занима је да ли може раније да поднесе захтев, пре неголи раскине радни однос. Као и да ли ће такав захтев да уђе у поступак обраде.
У Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) су јој објаснили да захтев за остваривање права на пензију не може да поднесе из радног односа с обзиром на то да се право на старосну пензију остварује после престанка осигурања.
Фонд ПИО јој зато сугерише да захтев поднесе након испуњења услова, јер се право цени у моменту подношења захтева. С обзиром на то да имају велики број захтева, предност ће увек имати они који су испунили прописане услове, тј. они код којих се може одмах приступити спровођењу поступка и доношењу решења.
Такође, било би целисходније, апелују из Фонда ПИО, да грађани пре подношења захтева за остваривање права на пензију провере у својој филијали да ли су им комплетирани сви подаци о стажу и зарадама како би се, у случају потребе, на време извршила корекција и ажурирање података у матичној евиденцији и на тај начин скратио поступак утврђивања права и доношења решења.
Иначе, Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвиђа да се захтев за одлазак у пензију подноси најкасније до 30. децембра у текућој години. С тим што се у случају да захтев није поднет до 1. јануара 2025, мењају услови за одлазак у пензију јер важе прописи за ту, наредну годину.
Право на старосну пензију, тј. превремену старосну пензију, признаје се по престанку осигурања. Престанак није потребан за предузетнике осигуранике који обављају привремене и повремене послове и уговорене послове, као и осигуранике који су изабрани, именовани или постављена лица и особе које су хранитељи у складу са законом од дана испуњавања услова.
Иначе, од наредне године важе нови услови за пензионисање, и то за жене. Право на старосну пензију када је реч о мушкарцима остају исти, са 65 година живота и најмање 15 година стажа или 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота.
У 2025. години старосна граница за жене се подиже за два месеца и оне у пензију могу да иду са 63 године и 10 месеци, а у 2026. са пуне 64 године. С тим што ће се та граница повећавати до 2032, када ће и жене ићи као и мушкарци са 65 година. Старосна граница се снижава осигураницима који су радили на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем, што им омогућава ранији одлазак у пензију.
Превремена старосна пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец који недостаје до навршених 65 година живота (жене у 2024: до 63 године и осам месеци), с тим да умањење не може бити веће од 20,4 процента.
Уколико је запослени део стажа остварио у иностранству, а део у Србији, о праву на пензију одлучиће се по прописима земље у којој је радио, а законски рок за доношење пензијског решења је два месеца.
Преузмите андроид апликацију.