Почетна > Србија
Србија

Модни фотограф Павел Сурови почасно отворио завршницу самита „Пут свиле Пекинг 2024“

Павел Сурови из Србије је почасно отворио завршницу самита „Put svile Peking 2024“, а организатор је његов говор прогласио за најбољи, поставивши га на званични сајт града Пекинга. Највише им се допала реченица коју је Сурови изговорио: „У прошлости су сви путеви водили у Рим, али у 3. миленијуму сви путеви воде у Пекинг.“
Фото: Уступљена фотографија

Завршен је шестодневни самит „2024 SILK ROAD REDISCOVERY TOUR OF BEIJING“ у Пекингу, на којем су позване познате личности из целог света. Град Пекинг је овај догађај организовао у сарадњи са China Media Group и CRI online. Србију је на овогодишњем самиту представљао наш познати модни фотограф и уметник Павел Сурови из Кисача, уједно и директор Културног центра Кисач.

Организатори су за завршницу самита изабрали говор Павела Суровог као најбољи афирмативни говор о Пекингу и сарадњи Кине и Србије. Додељена му је част да први подели утиске из Кине пре других учесника, укључујући представнике из 39 земаља света. Град Пекинг је на својој званичној страници објавио делове говора Павела Суровог уз фотографију и цитирани текст.

Говор Павела Суровог:

„Моје искуство са главним градом Кине је неописиво, као што је невероватан и неисцрпан сам Град Пекинг.У прошлости су сви путеви водили у Рим, али у 3. миленијуму сви путеви воде у Пекинг. То је мегаломански динамичан град који се трансформише и мења пред вашим очима! Пекинг је модеран и колосалан, мешавина давних времена и нове модерне ере. На једној страни традиција и корени културе, а на другој, он је лидер у иновацијама и технологијама. За мене је Пекинг главни град и центар целог света. Пекинг је град пун разноликости, контраста, који стално изненађује посетиоце из целог света.

Толико информација сам упио за ових шест дана, још увек их обрађујем, срце ми је пуно топлих емоција и више сам него задовољан. Било је све на високом нивоу!
Људи у Пекингу су веома љубазни и великодушни. Желе да помогну свакоме. Веома су дисциплиновани, workoholici и увек имају Будин осмех на лицима! Исто као и људи у Србији. Кина и Србија имају челично пријатељство и велику сарадњу у многим сегментима живота. Кина је постала нова сила у економији, технологији и војна сила у свету. Сви можемо да учимо од најбољих Кинеза, у чему је тајна великог успеха Кине и како напредује Град Пекинг!

Организација је била на највишем нивоу. Путовао сам широм света, али овако топло гостопримство осећам први пут. Оно што сам видео у ових шест дана је више од мојих очекивања. У Србији ћу свима причати о свом искуству са Градом Пекингом!

Фото: Уступљена фотографија

Захваљујући кинеском председнику Си Ђинпингу и његовој иницијативи „Pojas i put“, Србија је као земља партнер учествовала на форуму и потписала акциони план за спровођење ове визионарске иницијативе. Сарадња Србије са Кином има историјски значај, а резултати су већ надалеко видљиви и препознатљиви. За то су пре свега заслужни председник Кине Си Ђинпинг и наш председник Републике Србије Александар Вучић. Неопходно је истаћи да споразуми и пројекти који се реализују у Србији имају континуитет раста сарадње Кине и Србије.

Радујем се новој сарадњи Кине и Србије у области културе. Култура је та која помера све границе међу народима и уједињује их, учећи нас једне о другима. Култура је управо видљива реч и симбол постојања једног народа, који негује и чува традиције, митове и легенде. Поштуј своје, али и цени другачије, каже стара мудрост. Ми у Србији можемо да учимо од најбољих, односно од Кине и њене перцепције о садашњем свету и у аспекту културе. Везује нас прелепа народна ношња, која је култни симбол и Кине и Србије.

Отварамо нове светове сарадње универзитета у Кини и Србији, размене уметника и њихових радова, размене студената, професора и знања. Најважнији сегмент је размена искустава, метода и процеса креативног размишљања, као и имплементација културних вредности у савремену уметност два братска народа Кине и Србије.“*

Организатор нам је приредио петодневну туру по знаменитим локацијама којима се Град Пекинг дичи. Била је то посета Кинеском зиду, који је стварно светско чудо – то треба осетити и видети. Када сам се попео на највишу тачку, запао је први снег. Нешто неописиво, а духовно!

Највећи утисак на мене оставио је Забрањени град. То велико здање са дворцима и палатама представља срце старе културе Кине, а и главног града Пекинга. Такође, олимпијска зграда висока 250 метара, са које је ноћу најлепши поглед на град Пекинг, као и величанствени приватни музеј Markor Cave на 35.000 метара квадратних.

Од атракција сам видео и највећу и најлепшу библиотеку на свету, која је и дизајнерска атракција, као и Пекиншки уметнички центар за опере и концерте. Храну да не спомињем, била је фантастична – пробали смо све кинеске специјалитете.

Уживали смо у пловљењу туристичким бродом на реци Liang Ma са прелепом обалом, где можете видети преелепо осветљење делова града Пекинга, као и невероватне лазерне и светлосне атракције са звучним ефектима. Изнад вас лете феникси, лептири и птице. Са обале многи уметници свирају и певају своје песме. Највећа атракција је певушећи и светлећи замак, где људи нестрпљиво чекају да шоу почне. Испод сваког моста осећате се као да улазите у пећину где светлосни ефекти доносе лепоте пећине.

Посетили смо највећи раднички фудбалски стадион на којем је играо Messi. Као и код нас, стадион посвећен вредном народу Србије, тако и у Кини у Пекингу, раднички стадион где се одржавају прославе 1. маја, дана рада, али и где је играо Меси. Као Box – тинејџерски тржни центар за окупљање и играње америчког баскета на крову тржног центра.

U Srbiji danas pretežno sunčano, temperatura do 16 stepeni

Преузмите андроид апликацију.