Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Анестезија и шест ствари које треба да знамо пре операције

Сама помисао на то да пред операцију треба да будемо успавани узнемирујућа је.
Фото: Pexels/jonathanborba

Анестезија је медицинска метода анестезиологије, која уз примену анестетика и других лекова представља привремено стање током којег болесник не осећа бол. Примена анестезије омогућује извођење операција и појединих дијагностичких процедура.

Већина пацијената пре операције упознаје свог анестезиолога

У већини случајева, пацијент ће се састати са својим анестезиологом пре операције.

– Када пацијенти дођу у болницу на операцију, састаће се са анестезиологом који ће с њима разговарати о врсти анестезије која ће им бити потребна за операцију – каже др John Meisinger, анестезиолог.

Већина пацијената добија општу анестезију

Већина људи прима општу анестезију, што је најдубљи облик анестезије и пацијент ће бити без свести током операције.

За постизање опште анестезије користи се више лекова. Ови лекови се прво примењују интравенски, а затим се прелази на инхалационе анестетике када пацијент заспи.

Ови лекови су:

-седативи за опуштање
-наркотици за смањење болова
-хипнотици за смањење свести

Анестезија се прилагођава за сваког пацијента

Када се анестезиолог састане са пацијентом, направиће персонализован план за потребе пацијента.

– Сваки пацијент је другачији у погледу онога што му је потребно за анестезију. Пацијенти који су старији и имају више здравствених стања често захтевају мање лекова или различите врсте лекова у поређењу са млађим, здравијим особама – објашњава др Meisinger.

Узима се у обзир претходно искуство пацијента са анестезијом

– Пацијенти често брину због количине датих лекова и колико ће се лако пробудити из анестезије. Није неуобичајено да мењамо лекове у зависности од њихових искустава у прошлости како бисмо били сигурни да овај пут буду будни и свесни што је пре могуће – каже др Meisinger.

Доступне су блаже методе седације

За одређене процедуре, анестезиолози могу користити блажи облик анестезије који се зове дубока седација или надгледана анестезија.

– Са овом врстом седације, не морамо да постављамо цев за дисање и можемо само да дајемо лекове путем интравенске инфузије – каже др Meisinger.

Након дубоке седације, пацијенти се могу сетити да су чули гласове или накратко отворили очи, али им је током процедуре удобно и не осећају бол.

Анестезија вас неће натерати да признате своје најдубље тајне

– Пацијенти понекад брину да би лекови које приме касније могли да их натерају да кажу нешто због чега би касније могли да зажале – каже др Meisinger.

Нормално је да се осећате опуштено док сте под анестезијом, али већина људи не каже ништа необично.
Чак и ако нешто кажете, док сте под седативима, што иначе не бисте рекли, будите сигурни, каже др Meisinger, „то увек остаје у операционој сали. Ми знамо да је пацијент под додатним лековима и то нам не представља проблем.

Podočnjaci i njihovi uzroci: Kako se prirodno boriti protiv tamnih krugova

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке