Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Ракић: Србија једина у Источној Европи штампа 3D куће, циљ да се представимо на ЕКСПУ

Оснивач компаније Extrudia Никола Ракић изјавио је данас да је поносан на чињеницу да је Србија једина земља у Источној Европи у којој се куће штампају 3D штампачем, као и да му је циљ да свој бизнис представи на специјализованој изложби Expo 2027. у Београду.
Фото: Unsplash/Bilal Mansuri

Ракић је за Танјуг рекао да је, када је почео да се бави овим послом, било скептицизма, али да, упркос томе, није одустао, већ је одлучио да да свој максимум.

„Процес подразумева прављење нацрта објекта у складу са регулативама, који се потом убацује у наш софтвер, након чега следи слајсовање – прави се слој по слој, како би машина разумела по ком принципу треба да ради, односно где су на објекту кривине, где се налази носећи елемент, где се прескаче за утичницу“, објаснио је Ракић.

Он је додао да се, по прављењу модела, односно 3D близанца, врши прецизна калкулација материјала, што је посао за два оператера, од којих један управља штампачем преко лаптопа, таблета или десктоп рачунара, док је други задужен за систем који се зове мешалица, различита од стандардне.

Ракић је навео да је процес израде материјала много теже од конструкције штампача, као и да је најиновативнији принцип у ствари бетон који се не разлива, већ је у виду пасте, одговарајући свим стандардима и превазилазећи очекивања.

Говорећи о води и струји, Ракић је рекао да постоје два начина за њихову инсталацију – интегрисано у зид, или на традиционалан начин, где је зид само носећи елемент.

„Циљ наше компаније и 3D грађевинске индустрије је да се истреbi традиционална градња која има многе бенефите, већ да се смањи отпад, обезбеди сигурно радно окружење, будући да годишње 1,8 милиона људи страда на градилиштима, као и да се људима уштеди највреднији ресурс, а то је време“, рекао је Ракић.

Он је додао да тачно може да се процени колико је времена потребно за израду конкретног објекта, показујући пример објекта површине 24 метра квадратних који је направљен за 21 сат и 15 минута.

Говорећи о транспорту објеката, Ракић је рекао да се на локацију довозе или модули, или штампач, због циља да се купцима кућа и грађевинским фирмама повећа продуктивност, као и да је код великих објеката исплативије радити на локацији.

Ракић је рекао да је у Швајцарској много веће интересовање за штампане 3D куће, додајући да му је циљ да учествује на специјализованој изложби Expo 2027.

„Тренутно је највеће интересовање у Азији, односно на Тајланду, и у Африци, у Кенији, а ми смо резервисани до јуна следеће године, па ако купац жели неки објекат, може да га добије после тога“, закључио је Ракић.

Počinje da radi Centar za razvoj digitalnih usluga sa korisnicima

Преузмите андроид апликацију.