Руски редитељ Никита Михалков изјавио је данас да је Орден Светог Саве, који ће му вечерас у Народном позоришту у Београду уручити патријарх српски Порфирије, за њега велика част.
Михалков је на конференцији за новинаре у Народном позоришту нагласио да српског светитеља поштује читав православни свет.
„Могу само да се питам да ли заслужујем толику част“, рекао је Михалков.
У Народном позоришту се и вечерас изводи представа „12“ „Театра Никита Михалков радионица ’12“, у којој Михалков игра и косценариста је са браћом Пресњаков, која је одиграна и у суботу.
„Уверио сам се по реакцији публике у дворани да говоримо заједничким проблемима“, истакао је Михалков.
Подсетивши да је представу урадио као студент, на основу америчког филма „Дванаест гневних људи“, Михалков је додао да је она била импулс за његов каснији филм „12“ (2007) и садашњи комад.
Говорећи о смислу представе, Михалков је истакао да је „данас лаж попримила неслућене размере“ и да је „лако једну ствар представити као нешто савим друго – да бело буде црно“.
„Цивилизовани свет гради своју истину, ону која му одговарава, а сваку другачију истину проглашава за неправду и неистину. То је процес који се интензивно дешава и такве идеје брзо продиру у свест људи“, навео је Михалков.
Према његовим речима, након појаве вештачке интелигенције у данашњем свету је потребно решити питање „ко има власт над ким“, јер она пружа могућности али и представља опасност.
„Све је то довело до катастрофалног пада нивоа образовња. Сада не морамо знати ко је био Толстој. Довољно је укуцати у гуглу. Деца и млади не морају да се замарају памћењем, одмах могу добити резултат. То доводи до пропадања интелигенције и човечанства“, упозорио је Михалков.
Напоменувши да данас друштво постаје потпуно незаштићено за разне негативне тенденције, јер је веома тешко одрећи се комфора, Михалков је додао да ће „преживети само друштва која умеју да раде, да буду трпељива и стрпљива“
Према његовим речима, најважнији критеријум за ствараоца је то колико сам верује у оно што ради, односно да ли ради да би се допао другима или сматра да је то оно право.
„Свако има прилику да нешто пропусти или уради праву ствар, али време је сестра истине“, нагласио је Михалков. Према његовим речима, „људи су заборавили да се ништа у свету није променило од његовог стварања“.
„Ма колико новца неко имао, ако се разболи или се осећа лоше, неће бити задовољан и срећан. Проблеми родитељства, деце, живота, глади, смрти, болести су и даље ту, као што су били и раније. Само онај ко то схвати, заиста може бити слободан“, рекао је редитељ.
Михалков је додао да „слободан може бити појединац само уколико је задовољан оним што има“ и да новац не чини људе срећним.
„Не пропагирам аскетизам. Наша представа говори о томе колико је човек спреман да посвети своје време животу другог човека. То је важно питање“, приметио је Михалков. Према његовим речима, „завист је мајка свих грехова“, јер су „Спаситеља разапели због зависти“.
„Осећам унутрашњу слободу јер ни према коме не осећам завист, а на себи сам осетио шта значи завидети. Ослободити се зависти је основа за достизање било које друге слободе“, напоменуо је синеаста.
Према његовим речима, у уметности је „најважније колико верујемо у оно што радимо, а све остало је само резултат тога“.Православни свет је заснован на том начелу веровања, док Михалков сматра да „данашњи католички свет урушава сопствена начела и одустаје од њих, као у случају када папа дозвољава да се закључе истополни бракови.
„Такође, видимо да се муњевитом брзином мења свест људи, улазе у неке рушилачке идеје, као оне о животу без деце и слично, а пре свега одричу се од самог човечанства, са идејом о смањену је броја људи у корист ‘златне милијарде’. То је неприхватљиво за православни свет“, навео је Михалков.
Према његовим речима, управо зато су рушене зграде и мостови у Београду 1999. и десет година је бомбардован Донбас. „Ми смо изван свег осталог света, нисмо им по вољи, једноставно сметамо и сами морамо да заштитимо православни свет“, навео је руски синеаста.
Упитан о томе како ће се завршити рат у Украјини, Михалков је је рекао да се „Русија супротставља коалицији од 50 земаља, а остатак света гледа и чека како ће се све завршити, размишља хоће ли на ову или ону страну“.
„Већ више пута смо се нашли у таквој ситуацији. Ми и ви смо у сличној ситуацији деценијама и вековима и морамо бити свесни тога. Позвани смо да отворимо врата опседнуте тврђаве. Морамо бити свесни тога да свако од нас има право на избор. Ако размишљамо о будућности, све зависи од тога да ли желимо до останемо доследни себи. То је тешко и многи нас не разумеју“, оценио је Михалков.
Према његовим речима, словенска цивилизација је дужна да се чува и брани и у том циљу „свако мора да уради оно што може“.
Наводећи да за догађаје у Украјини многи криве Русију, Михалков је рекао да су сва питања могла бити решена да руски председник Борис Јељцин „није починио злочин и растурио велику земљу какав је био Совјетски Савез“.
„Ужас је када се начелу велике државе нађе човек са металитетом директора фабрике, који не разуме величину земље којом управља“, напоменуо је Михалков.
Према његовим речима, Руси су се односили као старија браћа према Украјинцима, али су Американци и Енглези радили против тога, да одшколована покољења која не схватају да су Руси и Украјинци исти народ, што је „неопростива грешка, али се ипак догдила“.
„Ми смо 2022. године учинили опасан корак, јер би иначе за две недеље рат би био на нашим вратима. То што се десило је морало доћи. На такав корак се може одлучити храбар човек, спреман да прихвати ризик“, навео је Михалков.
Рекао је и да је совјетски вођа Никита Хрушчов је 1956. године рехабилитовао украјинске бандеровце, „покрет који никад није нестао, који је за време Другог светског рата убио на хиљаде људи“.
Михалков је навео да не постоји други излаз него да људи прогледају, што се дешава у Грузији, Молдавији, Италији или Немачкој, где „полако почињу да схватају да су преварени, али и даље се плаше да изађу из зоне комфора“.
„Ми немамо други излаз него да истребимо нацизам или ће он уништити нас. Питање је бити или не бити, само о томе може да се говори. Не мислим само на нас него на читав словенски свет“, навео је Михалков.
Према његовим речима, сваки рат се заврши преговорима, а у овом случају биће неопходно да се обезбеди сигурност Русији. Према његовим речима, међу Русима који су отишли у друге земље има оних који „живе и руководе се једним правилом, а то је критиковати своју земљу“.
„Имају право на то, али онда немају право да се жале како тешко живе ван своје земље. Углавном су богати напустили Русију, и многи су прогрешно веровали да ће бити вољени као у својој земљи. Након неког времена су схватили да није тако и многи би да се врате“, рекао је редитељ.
Према његовим речима, да би се вратили „у зависности зашто су отишли, морају да се потруде да поново постану потребни својој земљи“. Михалков је напоменуо и да има идеју за свој следећи филм, али да сада није тренутак да о томе говори.
Упозоривши да је питање у ком правцу данас иде филмска уметност, Михалков је подсетио да се амерички филм променио од педесетих година, када се бавио трагањем за смислом, и од времена које су обележили глумци попут Џека Николсона, Роберта Де Нира или Мерил Стрип.
„Са доласком технологије, почео је значајно да се мења и постао је нечовечан. Изгубио је црту људскости у себи. Велике уметнике су заменила чудовишта. То је само слика онога што се дешава у друштву“, оценио је руски уметник.
Putin: Razmatramo odgovore ukoliko NATO dozvoli Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa
Преузмите андроид апликацију.