Најновије анкете предстојећих америчких председничких избора показују веома неизвесну трку између два кандидата Харис и Трампа, посебно у седам колебљивих држава, наводи се у анализи Демостата и додаје да су према тим анкетама оба кандидата мање-више изједначена, а да се као колебљива држава која би могла највише да утиче на исход избора намеће Пенсилванија.
„Све се своди на борбу у седам колебљивих (swing) држава, морате победити у четири од седам, осим у случају да победите у Пенсилванији, Џорџији и Северној Каролини, онда ће то бити довољно за коначну победу“, рекао је високи функционер Републиканске партије Мајкл Витл.
Седам дана уочи најважнијих светских избора највећа пажња усмерена је на резултат у седам колебљивих држава и то најпре на оних два до три процента неопредељених бирача чија ће одлука по свему судећи бити пресудна за победу у овом тренутно егал односу.
Последња анкета You Gov America показује структуру тих неопредељених бирача, међу којима је више жена, црних и хиспано бирача, људи са нижим примањима и слично, а који су по досадашњим истраживањима ближи Камали Харис.
Скоро све анкете баве се перцепцијом грађана о способностима председничких кандидата да решавају најважнија друштвена, политичка и економска питања.
Већина испитаника и даље даје предност Камали Харис када је реч о решавању питања здравствене заштите, абортуса, климатских промена, док је Трамп у предности код тема илегалне миграције и инфлације.
Што се тиче економије, радних места и спољне политике кандидати имају подељену подршку.
У анализи се наводи да ако Камала Харис изгуби Пенсилванију, то би био значајан ударац у њеној трци за Белу кућу, с обзиром на то да Пенсилванија носи 19 електорских гласова и често одлучује о исходу председничких избора. Међутим, постоје друге колебљиве државе где би Харис могла да надокнади тај губитак.
У анализи се истиче да би за Камалу Харис, ако изгуби Пенсилванију, овај губитак вероватно био ненадокнадив, али да би могла да победи ако тај мањак гласача надокнади великим бројем електорских гласова из других колебљивих држава.
Да би надокнадила губитак Пенсилваније, Харис би морала да се фокусира на освајање Мичигена, Висконсина, Џорџије, Аризоне и можда Северне Каролине.
Према првом од четири сценарија, а који се односи на Мичиген и Висконсин, наводи се да су ове државе, заједно с Пенсилванијом, биле део тзв. “Blue Wall” (Плави зид), који је годинама био чврсто на страни демократа, али га је Трамп пробио 2016. године.
Харис би морала да победи у обе ове државе да би надокнадила губитак Пенсилваније. Иначе, Мичиген има 15, а Висконскин 10 електорских гласова.
Други сценарио укључује Аризону и Неваду, од којих Аризона има 11 а Невада шест електорских гласова, и оне су државе где демографске промене иду у корист демократа, посебно међу латиноамеричким бирачима.
Ако Харис успе да задржи Аризону, коју је Бајден освојио 2020. године, то би могло делимично да ублажи губитак Пенсилваније.
Што се тиче Џорџије, која има 16 електорских гласова, наводи се да ако Харис изгуби Пенсилванију, освајање Џорџије постаје још важније.
Ова држава је прешла на страну демократа 2020. године, захваљујући тада већој излазности афроамеричких и младих бирача.
Северна Каролина, са 16 електорских гласова је традиционално републиканска, али постаје све колебљивија због демографских промена.
Код руководства републиканаца присутан је страх због афере њиховог кандидата за гувернера Робинсона а ако Харис победи, то би могло компензовати губитак Пенсилваније.
Додаје се да би освајање Северне Каролине или Џорџије било од суштинске важности и да би Харис уз победу у државама Плавог зида Мичигену и Висконсину била неопходна победа у једној од две западне и једној од две јужне колебљиве државе.
Ипак, победа у те четири државе не би била довољна, уколико Трамп освоји Пенсилванију, Џорџију и Северну Каролину.
Што се тиче могуће победе Доналда Трампа без Пенсилваније, оцењује се да он у том случају мора да победи у четири друге swing државе, како би надокнадио тај губитак.
Према првом сценарију који се односи на Висконсин и Мичиген, Трамп, који је иначе победио у овим државама 2016. године, али их је изгубио 2020. ако поново у њима победи, тиме би могао надокнадити губитак Пенсилваније.
Што се тиче Џорџије, која је била традиционално републиканска држава а коју је Трамп изгубио 2020. године, њен повратак, са 16 електорских гласова, у руке републиканаца могао би компензовати губитак Пенсилваније.
Трамп је победио у Северној Каролини 2020. године и та држава остаје важно упориште и ако би успео да је задржи, Трамп би тиме могао неутралисати евентуални губитак Пенсилваније.
Када је реч о Аризони, она је била велико изненађење 2020. године када је прешла у руке демократа и Трамп би морао да уложи значајне напоре да је поврати како би надокнадио губитак Пенсилваније.
Ако би изгубио Пенсилванију, Трамп би се морао фокусирати на освајање Висконсина, Мичигена, Џорџије и Северне Каролине.
Повратак Аризоне такође би био кључан, с обзиром на то да би тиме надокнадио велики део изгубљених електорских гласова, наводи се у анализи.
Putin: Razmatramo odgovore ukoliko NATO dozvoli Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa
Преузмите андроид апликацију.