Дана 10. октобра 2024. године, Комисија за заштиту конкуренције (КЗК) покренула је поступак против водећих малопродајних ланаца у Србији: DELHAIZE SERBIA DOO, MERCATOR-S DOO, UNIVEREXPORT DOO и DIS DOO KRNJEVO, као и против трећег лица, друштва Ценотека, у чијим су просторијама такође извршени ненајављени увиђаји. Поступак је покренут на основу основане претпоставке да су наведена друштва прекршила конкуренцију закључивањем рестриктивног споразума, чиме су прекршили члан 10. Закона о заштити конкуренције.
Комисија је у оквиру Секторске анализе тржишта прехрамбених производа у Србији за период од 2018. до 2022. године утврдила низ показатеља који су указивали на нарушавање тржишне конкуренције. Анализа цена 35 производа код поменутих трговинских ланаца открила је да су цене основних прехрамбених артикала, попут млека, јогурта, уља, брашна, шећера, јаја, кафе и банана, биле готово идентичне, без обзира на различите услове набавке. У августу 2024. године, Комисија је додатно упоредила цене 45 производа код поменутих трговаца, што је додатно указало на одсуство међусобног конкурентског притиска.
Комисија је утврдила да су цене прехрамбених производа код свих трговаца биле сличне или идентичне, чиме је практично елиминисана ценовна конкуренција. Током периода праћења од априла до септембра 2024. године, вредност потрошачке корпе код посматраних учесника на тржишту се није значајно разликовала, осим код једног малопродавца који послује под неповољнијим комерцијалним условима.
Повреда конкуренције и последице на потрошаче
На основу спроведених анализа, Комисија је закључила да постоји основана сумња да су трговачки ланци закључили рестриктивни споразум у складу са чланом 10. Закона, због чега је тржиште малопродаје остварило вредносни раст у периоду од априла 2023. до марта 2024. године, док је количински промет благо опао. Такође, раст цена у малопродаји је премашио инфлаторне притиске, што указује на одсуство конкуренције.
У претходним изјавама за медије, представници КЗК су истакли да се анализа тржишта прехрамбених производа спроводи са циљем утврђивања да ли нарушавање конкуренције утиче на раст цена. Ова анализа траје још од почетка 2023. године, али су поједини учесници на тржишту одбили да доставе потребне податке, због чега је процес успорен.
О недостатку иницијатива и казнама за повреду конкуренције
За „Новости“ су из КЗК раније објаснили да нису примили ниједну иницијативу која би се односила на малопродајне ланце прехрамбених производа, али наглашавају да поступци по службеној дужности могу бити покренути само на основу законског основа. Медијски наводи и страхови потрошача нису довољни за покретање поступка. Ипак, из Комисије подсећају да иницијативу може поднети било које физичко или правно лице, па чак и анонимно, те да организације за заштиту потрошача и медији такође могу иницирати истрагу.
Поред тога, у изјавама за „Новости“ наведено је да Комисија до сада није могла да прејудицира резултате поступака нити да даје додатне информације, јер би то могло угрозити истрагу. Комисија је покренула 120 поступака од 2006. године до данас због злоупотребе доминантног положаја или закључивања рестриктивних споразума, а казне за повреду конкуренције могле су износити и до 10% од укупног годишњег прихода учесника на тржишту. Неки од учесника су због понављања прекршаја суочени са казнама од неколико милиона евра.
Комисија за заштиту конкуренције наглашава да наставља са истрагом и анализом тржишта малопродаје прехрамбених производа, а у циљу заштите потрошача и осигуравања фер конкуренције на тржишту. Позивају сва лица која располажу релевантним информацијама да их доставе Комисији како би се утврдило чињенично стање и предузеле одговарајуће мере.
Преузмите андроид апликацију.