У Србији, где је сваки пети становник старији од 65, где је помоћ и нега неопходна свакој десетој остарелој особи, а трећини и подршка у кући, све је већа потреба за геронтодомаћицама и неговатељицама.
Стручњаци ових профила одлазе из земље све више, јер у Немачкој, Италији, Аустрији и Словенији за месец дана могу да зараде од 2.500 до 3.000 евра, а код нас тек нешто више од минималне зараде, упозорава Надежда Сатарић из Удружења „Снага пријатељства – Амити”.
Због мањка стручног кадра и великих потреба, на снази је тренд запошљавања страних неговатељица из далеких, неразвијенијих земаља.
„Велики је проблем што немамо довољно неговатељског кадра који су потребни и установама за смештај у приватним домовима за старе и приватно, за рад у кућама. Немам их, јер то овде није довољно цењен и плаћен посао, па се мало њих одлучује то да ради. Цена рада је мало изнад минималне цене рада. Те жене немају стални посао, већ раде по пројектима због чега не могу да користе сва права из радног односа, на пример, не могу да подигну кредите. Слично је и у домовима, где плате нису ко зна колике, па чим могу отварају боловања или им је само потребно да узму сертификат и потом оду у Немачку, Аустрију, Италију, Словенију“ наводи Сатарићева.
Решење види у већим зарадама и бољим условима рада, јер би се тиме спречио одлив радне снаге. За сада се домови за старе довијају на разне начине, па примају на рад жене из Непала, Кеније, Вијетнама.
Porše povlači hiljade automobila zbog opasnosti od kratkog spoja
Преузмите андроид апликацију.