Тврдња да западне земље више не увозе сировине, енергенте и минерале из Русије није тачна. Увозе све оно што не могу да пронађу на другим тржиштима, попут уранијума и титанијума.
Руски председник Владимир Путин у септембру је рекао да је испорука низа добара Русији ограничена „па бисмо и ми можда могли да размислимо о одређеним ограничењима, рецимо код уранијума, титанијума и никла“.
Ова упозорења нису испразна јер Сједињене Државе и Европа споменуте сировине увозе из Русије у великим количинама.
Државни концерн „Росатом“ има удео од 40 одсто на светском тржишту у трговини обогаћеним уранијумом. Нико не нуди производ таквог квалитета за реакторе нове генерације.
Тек крајем прошле године америчка фирма „Центрус енерџи“ почела је да обогаћује уранијум, али те количине ће дуго остати скромне. Главни посао фирме је испорука уранијума који она набавља код Росатома.
У укупној количини испорученог уранијума у Сједињеним Државама Росатом учествује са више од 20 одсто, а у Европи је тај удео 30 одсто, наводи Дојче веле.
Вредност посла Росатома у Сједињене Државе износи две милијарде долара годишње. То је отприлике пола од укупног извоза руског концерна. Извозни посао у Европску унију износи око 500 милиона долара.
Осим тога, Росатом извози већ припремљено гориво за реакторе совјетске и руске производње и нуди пропратне услуге.
Преузмите андроид апликацију.