Манифестација „Шаргарепијада“ одржава се по трећи пут у Бегечу, где се ова повртарска култура узгаја као хибридна сорта, која се одликује изузетним карактеристикама услед климатских и микроклиматских услова карактеристичних за поднебље у којем се узгаја. Манифестацију је отворио помоћник градоначелника Александар Петровић.
– Данас је у Бегечу празник првокласне шаргарепе, која полако прераста у његов препознатљив бренд, јер је ова повртарска култура, јединствена по својим својствима, већ поширила добар глас о овом месту. Бројке које говоре да се на чак 600 хектара и око 20 газдинстава у Бегечу сваке године произведе преко 30 000 тона прве класе шаргарепе, за ово мало место, говоре саме за себе. Желим вам да још пуно година које су пред нама, организујете ову манифестацију, која ће из године у годину постати све разноврснија, све садржајнија, и која ће све више и више добити свој препознатљиви идентитет, не само у Новом Саду, већ и много шире – рекао је Петровић отварајући манифестацију.
Домаћини манифестације, МЗ „Бегеч“, Земљорадничка задруга „Бегечки повртари“ и КС „Бегеч“ организовали су разноврстан програм зa посетиоце, који ће у току данашњег дана моћи да пробају различита јела од овог поврћа, a биће организовано тамичење у кувању гулаша и такмичење за наjслађу шаргарепу. Такође, „Шаргарепијаду“ ће пратити богат културно-уметнички програм, уз наступе тамбурашке секције Културне станице „Бегеч“, ђака ОШ „Вељко Петровић“ из Бегеча, деце из вртића „Пинокио“ из Бегеча, фолклорног Удружења „Бегечка нана“ и биће организована хуманитарна томбола за малу Бегечанку Ану Милић.
Председник МЗ „Бегеч“ Милан Татић је рекао да ова манифестација окупља локалне узгајиваче ратарских и повртарских култура, од којих је на овом простору најпознатија шаргарепа.
– Привредници Бегеча и локално становништво развијају своју производњу у складу са савременим токовима и имају амбицију да то и покажу. Град Нови Сад је разумео и подржао идеју о подстицају локалног и пољопривредног развоја и Бегеч ће уз помоћ оваквог партнера сигурно у будућности бити оснажен за нове пројекте у области привреде – додао је Татић.
Подршка Града Новог Сада пољопривредницима који се баве органском пољопривредном производњом наставља се још од 2011. године, по чему се Град често помиње као пример добре праксе. За учешће у развоју органске пољопривредне производње у 2024. години опредељено је 7 милиона динара, а 11 пољопривредних произвођача добило је бесповратна средства за сертификацију органске производње, за набавку садног и семенског материјала и за друге инвестиције. За сертификацију производа са ознаком географског порекла у овој години опредељена су средства од 1,5 милона динара, и то за „Бегечку шаргарепу“, „Футошки купус“ и „Фрушкогорски липов мед“. Поред тога, у 2024. години Град Нови Сад је издвојио 28 милиона динара за помоћ младим пољопривредницима за набавку механизације, у циљу започињања и развоја сопствене пољопривредне производње.
Bend „Rok Ko fol“ ponovo u Novom Sadu u četvrtak, 24. oktobra
Преузмите андроид апликацију.