Министар културе Никола Селаковић рекао је данас Паризу да је представљање пиротског ћилима у оквиру манифестације „Село Франкофоније“ уједно и најава његове будуће номинације за упис на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.
„Уверени смо да ће пиротски ћилим бити наше наредно уписано културно нематеријално благо у регистру светске баштине“, каже Селаковић.
Он је додао да је пиротски ћилим српски симбол који на овој манифестацији привлачи посетиоце због своје јединствености и универзалности.
„Поносаннда смо овде представљени на најбољи могући начин, као и да ћемо бити тако представљени и на министарској конференцији, али и на Самиту Франкофоније“, истакао је Селаковић.
Он је током обиласка српског штанда рекао Танјугу да је Србија на 19. Самиту присутна као придружена чланица ове међународне организације, као и да је у Франкофонском селу представила културно наслеђе Србије, традицију, управо оличену у пиротском ћилиму.
Србија је, подсетио је Селаковић, на УНЕСЦО- вој листи нематеријалне баштине налазе крсна слава, коло, певање уз гусле, начин припреме шљивовице, злакуска грнчарија, и додао да се ради на упису наивног сликарства из Ковачице, што је први пут у Европи да неко штити нематеријално културно наслеђе своје националне мањине.
На штанду Србије представљени су штампани примерци ћилима из Етнографског музеја и Музеја примењене уметности у Београду.
Србија је на овај начин представила виђење теме Стварај, иновирај, предузимај на француском језику у виду нашег односа према нематеријалном културном наслеђу и његовој интерпретацији данас, кроз причу и мотиве традиционалног ткања дела Србије – пиротског ћилима.
Манифестација је отворена данас, уочи 19. Самита Франкофоније, који се одржава од данас до 5. октобра у Паризу.
Vučić: Prosvetari će imati platu 100.000, u Đilasovo vreme bila je 30 000
Преузмите андроид апликацију.