Стручњак за безбедност Џевад Галијашевић изјавио је данас да прослава напада Ирана на Израел на улицама Сарајева представља огледало стања духа, политичког и верског идентитета које влада код сарајевских муслимана који су, како каже, оријентисани на рат и радикалну перцепцију ислама.
Галијашевић је указао да, без обзира што та радикална перцепција ислама долази од шиитског иранског ислама, а босански муслимани су сунити, када било који муслимани ратују са Израелом, таксисти и неке структуре ће изаћи на улице.
„Све ће то тајно организовати политичке структуре. Политичари који кукавички ћуте о страдањима људи на Блиском истоку у ствари стоје иза организације овакве прославе како би послали поруку и Ирану и исламском свету да у Сарајеву још увек живи радикални исламизам“, навео је Галијашевић у изјави за Срну.
Осврнувши се на догађај на Терезијанској војној академији у Аустрији, где је током свечаности кадет из БиХ одбио да се рукује с министром одбране Клаудијом Танер из верских разлога, Галијашевић каже да су тај догађај и прослава иранских напада на Израел само потврда начина, менталитета и стања духа који влада у Сарајеву.
„Иран је врло присутан у Сарајеву“, истакао је Галијашевић.
Он сматра да је након Погорелице, када су 1996. године америчке трупе са СФОР-ом интервенисале и похапсиле иранске инструкторе, смениле министра одбране Хасана Ченгића и министра унутрашњих послова Бакира Алиспахића, Иран ипак остао да делује у Сарајеву.
„Иран има своју телевизију ‘Сахар’ и ‘Бехар’, те осам часова програма на тзв. босанском језику. Имају свој научноистраживачки институт ‘Ибн Сина’, који је у ствари обавештајни центар, као и културни клуб који је у рату 1994. године отворио Али Акбар Велајати, министар иностраних послова Ирана. Иран има 20 великих хуманитарних организација“, навео је Галијашевић.
Према његовим речима, из неког разлога Запад није желео да протера Иран из Сарајева, сматрајући да тако може да направи равнотежу у односу на вехабијски ислам.
„Запад је у ствари хтео да контролише глобални тероризам и радикалне исламисте из БиХ, те никад није хтео да се обрачуна са њима. Запад је сматрао да присуство Ирана доприноси слабљењу вехабијске структуре џамије Краљ Фахд, остатака одреда Ел муџахедин и структуре АИД-а“, сматра Галијашевић.
Он је указао да треба зауставити рат на Блиском истоку који данас више него икад треба споразуме и договарања.
„Како то урадити када аплаудирате рату који је започео Иран и који има потпуно нову димензију, те се може претворити у глобални војно-политички сукоб великих сила у којем с једне стране учествују Русија и Кина, а САД, НАТО и ЕУ са друге“, упитао је Галијашевић.
Након синоћњег иранског напада на Израел на улицама Сарајева организовано је „славље“ дефилеом аутомобила, пренели су федерални медији.
Преузмите андроид апликацију.