Почетна > Србија
Србија

Јовановић: Фокус Владе је на даљој дигитализацији здравства и просвете

Задатак Владе Србије и Канцеларије за ИТ и е-управу у наредном периоду јесте да услуге е-управе буду што доступније и једноставније, како би јавна управа наставила да буде ефикасан сервис грађана, изјавио је директор Канцеларије за ИТ и е-управу Михаило Јовановић.
Фото: Pexels/Element digital

Он је у интервјуу за данашњу Политику рекао да ће фокус Владе поред примене вештачке интелигенције бити на дигитализацији здравства и просвете.

Јовановић је навео да ће, што се здравства тиче, фокус бити на примени савремених здравствено информационих система као што су електроински картон, електронски упут и електронско боловање.

Говорећи о позицији Србије као регионалног лидера у напредним технологијама, Јовановић је истакао да Центар за четврту индустријску револуцију који ради под окриљем Канцеларије за ИТ и е-управу координише различите пројекте из области биотехнологије.

„Између осталог, кроз центар се већ трећу годину организује Међународна конференција „Biotech Future Forum“, која ће се ове године одржати 24. и 25. октобра у Београду под називом „АI 4Life: Biotech Future Forum“. Конференција ће окупити еминентне стручњаке који ће разговарати о све већој примени вештачке интелигенције у области биотехнологије“, рекао је Јовановић.

Додао је да ће Србија у децембру први пут преузети председавање Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију (GPAI), чиме ће, према његовој оцени, постати светски епицентар када је реч о развоју вештачке интелигенције.

Навео је да GPАI делује у оквиру Организације за економску сарадњу и развој (ОЕCD) и да ће Београд бити домаћин овог међународног скупа и министарског самита на коме ће учествовати министри и водећи стручњаци из целог света.

Коментаришући то што је према Глобалном индексу информационе безбедности Међународне телекомуникационе уније Србија сврстана у сам врх глобалне и регионалне листе, Јовановић је нагласио да је Србија заузела место у водећој групи земаља које су оцењене као „узори“ заједно са САД, Уједињеним Краљевством, Јапаном, Естонијом, Француском и Немачком.

„Ове недеље смо добили и резултат који потврђује напоре Владе у дигиталној трансформацији а то је да извоз ИКТ сектора у првих седам месеци износи 2,30 милијарди евра, што је за 20 одсто више у односу на исти период прошле године“, навео је Јовановић.

 

Tasić: Očekujemo da se problem listi čekanja reši u narednih nekoliko nedelja

Преузмите андроид апликацију.