Саветодавно тело Уједињених нација саопштило је да глобално управљање вештачком интелигенцијом (АИ) представља „императив“ и позвало УН да поставе темеље за глобалне институције које ће регулисати поменуту технологију.
У извештају се наводи да вештачка интелигенција мења наш свет и нуди огроман потенцијал за развој науке, унапређење јавног здравља, пољопривреде, оптимизацију енергетских мрежа и убрзање привредног раста, преноси АП.
Организација истовремено упозорава да би без контроле ови бенефити могли да буду ограничени само на неколико земаља, компанија и појединаца, као и да би моћнији АИ системи могли да створе аутономно оружје и угрозе мир и безбедност.
Саветодавно тело УН је изнело принципе који треба да усмеравају формирање нових институција за управљање АИ, а они почивају на међународном праву и посебно на људским правима.
Препоруке такође позивају на стварање глобалног фонда за вештачку интелигенцију како би се осигурало да технологија премошћује јаз између богатих и сиромашних нација и промовише постизање развојних циљева Уједињених нација за 2030. годину.
Као експерти, надаље смо оптимисти поводом будућности вештачке интелигенције и њеног потенцијала за добра дела, али тај оптимизам зависи од тога да ли можемо да реално сагледамо ризике, наводе стручњаци.
„Технологија је превише важна, а улози превисоки да бисмо се ослањали само на тржишне снаге и фрагментирану националну и мултилатералну акцију“, додаје се у саопштењу.
Lavrov: Rusija spremna da brani svoje interese na Arktiku, uključujući vojne
Преузмите андроид апликацију.