Пакети америчке војне помоћи Украјини последњих месеци били су мањи јер су залихе оружја и опреме које је Пентагон спреман да пошаље Кијеву из својих залиха смањене, преноси Си-Ен-Ен (CNN), позивајући се на изјаве неименованих званичника.
Промена долази усред забринутости да би америчка војна спремност могла да трпи док се амерички произвођачи оружја боре да сустигну огромну потражњу изазвану ратом у Украјини.
Дефицит значи да администрација америчког председника Џозефа Бајдена и даље има на располагању шест милијарди долара за наоружавање и опремање Украјине, али Пентагону недостају залихе које је спреман да обезбеди после више од две године рата, рекла су два америчка званичника за Си-Ен-Ен.
„Реч је о залихама које имамо на нашим полицама, што Украјинци траже и питање је да ли можемо да изађемо у сусрет тим захтевима са оним што сада имамо, а да то не утиче на спремност“, рекао је један од званичника.
Пентагон је затражио од Конгреса више времена да потроши тај новац пре него што му истекне рок крајем септембра, рекао је генерал-мајор Пат Рајдер, секретар за штампу Пентагона.
„Допуњавање је такође проблем“, рекао је званичник.
САД појачавају производњу кључних артикала, као што су муниција 155 мм и ракетни системи Патриот, како за снабдевање Украјине тако и за попуњавање америчких залиха. Али то је вишегодишњи процес који неће брзо задовољити растућу потражњу, наводи амерички ТВ канал.
Пре рата у Украјини, САД су производиле отприлике 15.000 артиљеријских граната од 155 мм сваког месеца. Са отварањем нових фабрика и производних линија, САД сада производе 40.000 граната месечно. Али и даље ће бити потребно више од годину дана да Пентагон постигне свој циљ од 100.000 граната сваког месеца.
Процес повећања производње иде по плану, али ће процес трајати годинама, захтевајући нове погоне, проширене фабрике и Конгрес вољан да додели новац, наводи Си-Ен-Ен.
Преузмите андроид апликацију.