Иако је српско тржиште пуно аутомобила са штелованим мерачем километара, неки власници чак и не знају да је километража на њиховом возилу коригована. Како утврдити да ли је мерач километара фалсификован?
Мала километража може указивати на фалсификоване вредности бројача километара.
Просечна годишња пређена километража аутомобила у Србији које проверава карВертикал износи 20.028 километара. За пет година, такав аутомобил би могао прећи више од 100.000 километара. Ако је километража половног аутомобила мала, могуће је да је продавац манипулисао бројачем како би продао возило по већој цени.
„Аутомобили са малом километражом су веома тражени на секундарном тржишту возила. Међутим, препоручљиво је не журити са куповином таквог возила и проверити његову историју километраже. Непоштени продавци штелују километражу како код старијих, тако и код новијих аутомобила”, кажу у карВертикалу.
Према подацима којима располажу, проценат возила са фалсификованом километражом на платформи у Србији током прве половине 2024. године износио је 4,1 одсто, што указује да на секундарном тржишту возила још увек нема довољно транспарентности. Истрошени делови су, такође, разлог за сумњу.
Аутомобил са великом километражом обично има и веома дотрајале делове. Шкрипа кочница, звецкање замајца или квачило које се тешко притиска могу указивати да је возило прешло више него што је наведено у огласу. Наравно, много тога зависи од начина на који власник вози и одржава аутомобил.
При бирању половног аутомобила, препоручљиво је обратити пажњу на услове у којима је коришћен. Ако се возило кретало углавном по планинским пределима, његово квачило, кочнице и мотор ће бити знатно истрошени.
Увезени аутомобили често имају штеловану километражу. Често се након анализе историје возила неки власници изненаде када сазнају да је њихов аутомобил увезен из иностранства, да је био знатно оштећен или да има фалсификовану километражу.
Преузмите андроид апликацију.